FOREX-DESK: Rynek nieruchomości osłabił dolara

Dużo słabsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku nieruchomości przyczyniły się do osłabienia dolara. Liczba rozpoczętych prac nad nowymi domami spadła o 10.2% odnotowując najniższy poziom od 1993 roku. Niewiele lepiej wypadły dane na temat ilości zezwoleń na nowe budowy, odnotowując spadek na poziomie 7.3%.

Publikacja: 18.10.2007 10:07

Inflacja w cenach konsumentów(CPI) wzrosła w USA we wrześniu o 0.3% m/m oraz 2.8% r/r. Inflacja bazowa liczona bez cen żywności i energii wzrosła o 0.2% m/m oraz 2.1% r/r. Wynik jest wciąż powyżej celu Fed.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył swoje prognozy dotyczące tempa rozwoju światowej gospodarki. Wcześniejsze estymacje szacowały wzrost na poziomie 5.2% podczas gdy teraz oczekuje się wzrostu w tempie 4.8%. Prognoza dla gospodarki amerykańskiej została obniżona z 2.8% do 1.9%.

Jak się też okazało podczas ostatniego posiedzenia Banku Anglii jedna osoba głosowała za podniesieniem poziomu stóp procentowych. Pozostałych ośmiu zdecydowało zaczekać do listopada na kolejne dane o stanie gospodarki.

Eurodolar testuje obecnie poziom 1.4250. Tuż powyżej znajduje się historyczne maksimum dla tej pary. Jeśli uda się pokonać wyraźnie poziom 1.43 to jest szansa na wzrosty nawet w okolice 1.4570, czyli do historycznego poziomu dla marki niemieckiej. Wskaźnik siły relatywnej zakończył spadki i teoretycznie pozwala na wzrosty. Wsparciem są poziomy 1.42, 1.41 oraz 1.40.

Do zbliżającego się posiedzenia grupy G7 nie należy raczej spodziewać się rozstrzygnięć na rynku. Inwestorzy powinni wstrzymywać się z dużymi transakcjami.

Komentarze
Wakacyjne uspokojenie
Komentarze
Popyt dopisuje
Komentarze
Inwestorzy nadal dopisują
Komentarze
Bitcoin z rekordami
Komentarze
Bitcoin znów pod szczytami
Komentarze
Zapachniało spóźnieniem