Wartość euro wyrażana w złotym obniżyła się o 1 gr i wynosi obecnie 3,6270. Amerykańska waluta traci na wartości ze względu na oczekiwania inwestorów na kolejną obniżkę kosztu pieniądza w Stanach Zjednoczonych. Prawdopodobnie nastąpi ona już dzisiaj. Fakt ten może sprawić, że kursy par USD/PLN oraz EUR/PLN ponownie zbliżą się do psychologicznych barier odpowiednio 2,50 oraz 3,60 i podjęta zostanie próba ich przebicia. W kolejnych godzinach wartość dolara względem złotego prawdopodobnie obniży się do poziomu 2,49 natomiast euro do 3,61 zł.
Podczas dzisiejszej sesji poznamy również z Polski decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych. Nie powinna ona jednak znacząco wpłynąć na notowania złotego. Oczekuje się, że koszt pieniądza w naszym kraju zostanie pozostawiony bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej wstrzyma się prawdopodobnie z interwencją, by lepiej przyjrzeć się skutkom swej decyzji sprzed dwóch miesięcy kiedy to podniosła stopy. Obserwowane w ostatnim czasie umocnienie złotego hamuje wzrost inflacji w Polsce wobec czego instytucja ta nie jest zmuszona do podejmowania kroków w celu obniżenia dynamiki cen. Efekt ten może sprawić, że już do końca bieżącego roku koszt pieniądza w naszym kraju nie zostanie podniesiony. Pewność co do takiego rozwoju wydarzeń burzą ostatnie "jastrzębie" wypowiedzi niektórych przedstawicieli RPP, którzy ostrzegają, że w kolejnych miesiącach dokona się znaczny wzrost inflacji. Wobec tego istotny może okazać się komentarz członków Rady na dzisiejszej konferencji, która zostanie zorganizowana po zakończeniu trwającego od wczoraj spotkania.
Kurs EUR/USD w ostatnich godzinach ponownie wspiął się na szczyty, osiągając maksymalnie poziom 1,4467. Inwestorzy w dalszym ciągu dyskontują ewentualną obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych w USA. Decyzję w tej sprawie amerykański Komitet Otwartego Rynku poda już dzisiaj na konferencji, która rozpoczyna się o godz. 19.15 naszego czasu. Do tej chwili kurs EUR/USD może zbliżyć się do poziomu 1,45.
Do deprecjacji amerykańskiej waluty przyczyniła się również wczorajsza wypowiedź byłego szefa FED Alana Greenspana Stwierdził on, że bardzo prawdopodobne jest, że wartość dolara w długim terminie jeszcze się obniży. Jego zdaniem przyczynić się ku temu może m. in. deficyt rachunku obrotów bieżących w USA.
Na początku dzisiejszej sesji poznaliśmy decyzję odnośnie wysokości kosztu pieniądza w Japonii. Tamtejszy bank centralny pozostawiły stopy procentowe bez zmian. Dodatkowo instytucja ta obniżyła prognozy odnośnie wzrostu gospodarczego swego kraju oraz dynamiki wzrostu cen na koniec I kwartału 2008 roku. Zmniejsza się tym samym prawdopodobieństwo podniesienia stóp procentowych w Japonii w najbliższych miesiącach. W reakcji na te doniesienia jen uległ nieznacznemu osłabieniu.