Sytuacja zmieniła się po publikacji danych makroekonomicznych. Dynamika PKB Stanów Zjednoczonych wzrosła w trzecim kwartale 2007 roku do poziomu 3,9% r/r. Opublikowane dane były dużo lepsze od oczekiwań analityków, którzy prognozowali, że dynamika PKB USA wyniesie 3,1% r/r. Kwartał wcześniej wskaźnik ten osiągnął wartość 3,8% r/r. Również lepsze od oczekiwań nadeszły dane z rynku pracy. Raport ADP pokazał 106 tys. nowych miejsc pracy utworzonych w październiku. Analitycy prognozowali, że wartość ta będzie na poziomie 60 tys. Po publikacji tych danych dolar zyskał na wartości. Zaskakująco niski okazał się odczyt miernika inflacji (delator), analitycy prognozowali go na poziomie 2%, a ten wyniósł tylko 0,8%. Bazowy wskaźnik wydatków konsumpcyjnych (PCE) wzrósł o 1,7% (prog. 1,5%), z kolei indeks kosztów zatrudnienia (ECI) wzrósł o 0,8% (prog. 0,9%). Bardzo słaby natomiast okazał się odczyt indeksu Chicago PMI opisującego stan gospodarki w tym rejonie. Okazało się, że spadł w październiku do poziomu 49,7 pkt. (odczyt powyżej 50 pkt oznacza wzrost badanego sektora gospodarki). Opublikowane dane były gorsze od oczekiwań analityków, którzy prognozowali, że Chicago PMI wyniesie 53,0 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik ten wyniósł 54,2 pkt. Pozostałe dane makroekonomiczne dotyczyły gospodarki europejskiej. Inflacja CPI w strefie euro wzrosła w październiku do poziomu 2,6 r/r. Opublikowane dane były znacznie gorsze od oczekiwań analityków, którzy prognozowali, że inflacja CPI wyniesie 2,3 r/r. Miesiąc wcześniej wskaźnik ten wyniósł 2,1%. Tak znaczący wzrost inflacji niewątpliwie zwiększa prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. Unijny urząd statystyczny Eurostat ogłosił dzisiaj, że stopa bezrobocia całej Unii Europejskiej wyniosła we wrześniu 7,0% wobec 7,1% (po rewizji) w sierpniu i wobec 8,0% rok wcześniej. Stopa bezrobocia w strefie euro spadła we wrześniu do 7,3%. Opublikowane dane były gorsze od oczekiwań analityków, którzy prognozowali, że stopa bezrobocia wyniesie 6,9%.
O godzinie 15.25 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,4447 dolara.
RYNEK KRAJOWY
Krajowa waluta w dalszym ciągu pozostaje w korekcie. Na notowania złotego nie miała wpływu decyzja Rady Polityki Pieniężnej. RPP zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. RPP w tym roku podwyższyła stopy procentowe po 25 pb w kwietniu, czerwcu oraz sierpniu. Obecnie główna stopa referencyjna wynosi 4,75%. Analitycy oczekują podwyżki kosztu pieniądza w listopadzie br. Według Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła we wrześniu 8,8%, miesiąc wcześniej wskaźnik ten miał wartość 9,1% a rok wcześniej 12,9%. Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC) opublikował dzisiaj Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości zatrudnienia i stopy bezrobocia. Wskaźnik ten wzrasta od kilku miesięcy, co oznacza nasilanie się negatywnych tendencji na rynku pracy. Szybki wzrost zatrudnienia i spadek stopy bezrobocia jest bowiem ograniczany przez dużą liczbę długotrwale bezrobotnych oraz emigrację zarobkową pozostającą w spisach bezrobotnych. We wrześniu br. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 11,6% wobec 11,9% w sierpniu.
O godzinie 15.36 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 3,6391, a za dolara 2,5174 złotego.