Dodać można, że rezerwy chińskie należą do największych na świecie. W dniu dzisiejszym impuls na krosach z udziałem dolara może powstać po publikacji danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. Poznamy bowiem wstępne dane za trzeci kwartał, dotyczące jednostkowych kosztów pracy (prog.: 1,2%) oraz wydajności pracy (prog.: 2,8%). Mniejsze koszty jednostkowe przy rosnącej wydajności pracy nie są dobrą informacją dla waluty amerykańskiej. Z rynku amerykańskiego napłynie jeszcze informacja o wielkości zapasów w hurtowniach, analitycy prognozują ich wzrost o 0,2%, jednak te dane nie mają większego znaczenia dla graczy z rynku walutowego. Z europejskiego rynku dowiemy się, jak we wrześniu kształtowała się produkcja przemysłowa w gospodarce niemieckiej. Ekonomiści prognozują jej spadek o 0,4% w ujęciu miesięcznym i wzrost o 5,1% rok do roku. Publikacja ta na pewno będzie bacznie obserwowana przez graczy, gdyż wczorajsze dane o zamówieniach przemysłowych rozczarowały graczy. Na rynku złota nie widać końca wzrostów. Surowiec ten zyskuje na fali deprecjacji dolara. Obecnie za uncję złota zapłacić należy 834,65 dolary.
O godzinie 08.31 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,4621 dolara.
Sytuacja techniczna eurodolara: godziny sesji azjatyckiej przyniosły kontynuację deprecjacji waluty amerykańskiej, co wyraźnie sugeruje, że pomimo spokojnego początku tygodnia byki wcale nie zamierzają złożyć broni i spokojnie czekać na decyzje banków centralnych. Obecnie nowe ekstremum wygenerowane zostało na poziomie 1,4665! Technicznym sygnałem przymierzania się do nowych rekordów było już nocne zatrzymanie w rejonie 1,4550. Ostatnie zmiany są dowodem utrzymującej się silnej awersji do dolara. Trudno zatem oczekiwać, aby najbliższe godziny przyniosły zanegowanie takiego sentymentu. Z punktu widzenia wskazań technicznych intraday widać, że początek dzisiejszej sesji przynieść powinien odreagowanie. Najbliższe wsparcie to rejon 1,4550, opór zarysowany jest podobnie jak ostatnie tego rodzaju miejsca charakterystyczne przez nowy szczyt: 1,4665. Kluczowy w dalszym ciągu pozostaje czwartek i decyzje banków centralnych.
RYNEK KRAJOWY
Rynek złotego pozostaje nadal w sile. Na parze USD/PLN podczas dzisiejszego poranka został ustanowiony nowy rekord na poziomie 2,4673. Na pozostałych parach z udziałem złotego do nowych rekordów jeszcze pozostało trochę miejsca, jednak aprecjacja krajowej waluty i tam przybrała na sile. Ministerstwo Finansów zaproponuje dzisiaj na przetargu obligacje dwuletnie. W związku ze zbliżającymi się podwyżkami stóp procentowych w naszym kraju, nie wydaje się, aby popyt istotnie przekroczył podaż, gdyby tak się jednak stało to złoty powinien dostać kolejny impuls aprecjacyjny. W dalszym ciągu jednak wydarzenia na świecie w istotnym stopniu wpływać będą na zachowanie naszej waluty. Wczoraj indeks WIG20 zamknął się na zbliżonym do poprzedniego dnia poziomie, indeks WIG20 wzrósł o 0,01% do 3.796,64 pkt, a indeks WIG spadł o 0,38% do 61.527,41 pkt. Obroty 1,220 mld zł.