Jedynymi istotnymi danymi makroekonomicznymi z Polski, jakie poznaliśmy w ciągu ostatnich kilku dni były szacunki Ministerstwa Finansów odnośnie poziomu inflacji w naszym kraju, które przedstawiono w poniedziałek. Zgodnie z nimi dynamika cen w październiku wyniosła 3% r/r, podczas gdy cel inflacyjny zakładany na koniec bieżącego roku został ustalony na poziomie 2,5% r/r. Szacunki te zwiększyły prawdopodobieństwo kolejnych podwyżek stóp procentowych w Polsce, co przełożyło się z kolei na umocnienie polskiej waluty.
Obecnie rynek bardzo wysoko ocenia szanse na podniesienie kosztu pieniądza w naszym kraju już na najbliższym spotkaniu Rady Polityki Pieniężnej, tj. 28 listopada. Oczekiwania te były dodatkowo wzmacniane przez ostatnie wypowiedzi członków tej instytucji. Halina Wasilewska-Trenkner stwierdziła, iż prawdopodobieństwo podwyżki stóp w listopadzie jest wysokie, a do końca przyszłego rok możliwe jest dalsze zacieśnianie polityki monetarnej, nawet w skali 100 punktów bazowych. Na konieczność takich interwencji wskazywał również w swych wypowiedziach Marian Noga. Nieco uspokajają natomiast słowa innego członka Rady Mirosława Pietrewicza. Co prawda nie wyklucza on podwyżki kosztu pieniądza jeszcze w tym roku, jednak jego zdaniem, ryzyko inflacyjne jest obecnie zmniejszane przez umacniającą się polską walutę. W jego opinii za pozostawieniem stóp procentowych w październiku na niezmienionym poziomie przemawiała właśnie silna aprecjacja złotego. W listopadzie polska waluta w dalszym ciągu zyskuje na wartości co może stać się jednym z czynników, który powstrzyma RPP przed listopadową podwyżką. Zwłaszcza, że zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego, Sławomira Skrzypka, który jest jednocześnie członkiem Rady, obecnie obserwowany wzrost inflacji jest w głównej mierze spowodowany wysokimi cenami żywności. Żywność podrożała w ostatnim czasie przede wszystkim ze względu na niższe plony, wobec czego oddziaływanie na jej wartość znajduje się poza zasięgiem działania RPP. Podobnego zdania jest ustępująca Minister Finansów Zyta Gilowska. W jej opinii inflacja do końca bieżącego roku utrzyma się w pobliżu celu, wobec czego interwencje Rady nie będą niezbędne. Inny przedstawiciel świata polityki, lider PSL Waldemar Pawlak, stwierdził, iż interwencje RPP to ostateczność, a walkę z inflacją powinien wspierać swymi właściwymi decyzjami rząd, chociażby poprzez zwiększanie dyscypliny finansów publicznych.
Kluczowe dla najbliższej decyzji Rady w sprawie wysokości stóp mogą okazać się dane na temat inflacji konsumenckiej, które zostaną opublikowane 14 listopada. Rynek oczekuje wzrostu dynamiki cen w październiku do poziomu 2,9% r/r z 2,3% we wrześniu. Jeśli rzeczywiste dane okażą się wyższe od oczekiwań, podniesienie kosztu pieniądza o 25 punktów bazowych w listopadzie będzie niemal pewne. Ważną wskazówką dla przyszłych poczynań RPP będą również, publikowane 16 listopada dane na temat październikowej dynamiki płac.
Obecna siła złotego wynika również z przebiegających w spokojnej atmosferze rozmów koalicyjnych w kontekście stworzenia nowego rządu. Jeśli powstanie on bez większych zgrzytów między przyszłymi koalicjantami, z rynku krajowego nie powinien nadejść sygnał do osłabienia złotego.
W przyszłym tygodniu kurs EUR/PLN, przy braku silnych impulsów z rynków zagranicznych nie powinien wychodzić poza ostatni przedział wahań tj. 3,6150-3,6650. Jednak trwałe przebicie któregoś z tych poziomów może dać impuls do silniejszego ruchu. Notowania USD/PLN w dalszym ciągu zależeć będą w głównej mierze od nastrojów światowych inwestorów w stosunku do amerykańskiej waluty. Jednak niepowodzenie w próbie przebicia poziomu 2,46 może przynieść dłuższe odreagowanie.W ciągu ostatnich dni na rynkach światowych kontynuowana była silna deprecjacja amerykańskiego dolara. Kurs EUR/USD wzrósł z poziomu 1,4460 w poniedziałek do nawet 1,4750 w piątek, ustanawiając tym samym nowy historyczny szczyt. Jednak po osiągnięciu rekordowej wartości skorygował się nieco powracając do 1,4680. Silnym impulsem do osłabienia amerykańskiego dolara w połowie minionego tygodnia były informacje z Chin, na temat tego, iż kraj ten zamierza dywersyfikować swe rezerwy walutowe, które obecnie w głównej mierze składają się z tej waluty. Dywersyfikacja oznaczałaby zastąpienie dolara, innymi, mocniejszymi walutami. Dodatkowo, przedstawiciel chińskiego banku centralnego stwierdził, iż amerykański pieniądz traci obecnie status światowej waluty. Doniesienia z Chin sprawiły, że w kilkanaście godzin wartość euro wyrażana w dolarze wzrosła o niemal dwa centy osiągając poziom 1,47.