Rynek obligacji zareagował wzrostem rentowności na te dane, krzywa FRA wskazuje na wzrost prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych - RPP musi kontrolować, w tej sytuacji, przede wszystkim oczekiwania inflacyjne ludności gdyż ceny żywności trudno hamować wzrostem stóp procentowych, większą rolę pełni gra podaży i popytu, warunki pogodowe itp.
RPP opublikowała swoją opinię o budżecie na przyszły rok, wskazując na ryzyko zbyt łagodnej polityki fiskalnej, co wymuszałoby wkomponowanie w "policy mix" bardziej restrykcyjnej polityki monetarnej. Członkowie Rady jak zwykle prezentują nieco inne stanowiska, H. Wasilewska-Trenkner uważa, że podwyżka w listopadzie będzie konieczna i liczy się z poziomem stóp rzędu 5,75%; S. Owsiak potwierdził, że sytuacja "wymaga zastanowienia już teraz", a zdaniem M. Pietrewicza, drugiego gołębiego członka Rady po Prezesie (który zawsze jest przeciwko podwyżkom) - kolejna podwyżka mogłaby mieć miejsce w lutym, po publikacji danych rocznych. Moim zdaniem podwyżka w listopadzie, najpóźniej w grudniu to najbardziej sensowny scenariusz.
Na rynku międzynarodowym trwa hurraoptymizm po gołębim komentarz japońskiego banku centralnego - wydaje się, że okres niskich stóp procentowych w Japonii przeciągnie się w czasie. Kiepskie wieści z amerykańskiej giełdy zachęcając do zamiany amerykańskich aktywów na inne - dolar stracił do euro, obecnie EURUSD ponownie zbliża się do 1,47. Jen bardzo szybko oddał dużą część swoich ostatnich zysków, co szybko poczują waluty będące głównym celem carry trade?u - CAD, AUD, NZD. Dziś w kalendarzu informacje o inflacji cen konsumenckich w Eurolandzie (oczekiwane 2,6% r/r) i w USA (bazowa CPI 0,2% m/m). Ponadto, dziś publikowane są odczyty 2 indeksów koniunktury w USA - Philadelphia Fed Survey, który powinien wyjść na zbliżonym do 6 pkt. poziomie i indeks NY Empire State (prognozowany spadek z 28 do 20 punktów). Oczywiście, niskie odczyty tych indeksów mogą sprowokować dalsze spadki na Wall Street i wzrost presji na osłabienie USD.
Piotr Denderski
Analityk rynków finansowych