Ewentualne spowolnienie oraz nastroje wśród konsumentów mogą się przełożyć na zmniejszenie poziomu konsumpcji. Dziś z USA poznamy ilość zamówień na dobra trwałego użytku. Po wcześniejszym spadku o 1,7%, obecnie oczekuje się wartości wskaźnika na poziomie 0,0%. Sprzedaż domów na rynku wtórnym szacuje się na (-0,8)%, przy poprzednich (-8)%. Potwierdzenie tych danych mogłoby wskazywać na poprawę sytuacji w gospodarce, jednak nie należy oczekiwać, iż dane te będą lepsze od prognoz. Wzrost sprzedaży domów na wtórnym rynku może się wiązać ze spadkiem cen i przekonaniem kupujących o właściwej ich wartości. Najważniejszą jednak publikacją będzie dziś raport o stanie gospodarki. Giełda na Wall Street odrabiała wczoraj wcześniejsze straty. Indeks Dow Jones zamknął się na poziomie 12958,44 pkt, tj 1,69%. Inwestorzy baczniejszą uwagę zwracali na wyniki spółek, licząc tym samym na poluzowanie polityki monetarnej. Banki zyskiwały dzięki doniesieniom o kupnie obligacji Citigroup przez fundusz z Emiratów Arabskich.
Złoto straciło na wartości, notowania tego metalu obniżyły się do 803,05 usd/oz. Spadek ten potwierdza aprecjację waluty amerykańskiej.
O godzinie 08.18 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,4819 dolara.
Sytuacja techniczna eurodolara: na pierwszy rzut oka zmieniła się tylko w niewielkim zakresie - kurs wrócił w obszar wczorajszego dołka i jednocześnie rejonu pierwszego wskazywanego ostatnio wsparcia technicznego - 1,4810. Pamiętać jednak trzeba, że to już trzecia sesja konsolidacji w obszarze 1,4810 - 1,4900, z czego każde otwarcie odnotowywane jest na coraz to niższych poziomach. Widać zatem, że byki - zwolennicy słabszego dolara mają wyraźne problemy z utrzymaniem przewagi rynkowej. Poranny obraz wskaźników technicznych intraday pomimo dużego wyprzedania sygnalizuje jeszcze możliwość pogłębienia dołków, co wpłynąć może na przebudowanie aktualnego obrazu technicznego z neutralnego na wyraźnie spadkowy. Czynnikiem obligatoryjnym jest spadek cen w ciągu najbliższych godzin poniżej poziomu 1,4785. Najbliższe istotne wsparcie to rejon 1,4750.
RYNEK KRAJOWY