TMS Brokers SA: Komentarz poranny

Duża zmienność na rynku walutowym Podczas środowej sesji dokonało się silne umocnienie złotego. Kurs USD/PLN spadł do poziomu 2,45, natomiast EUR/PLN do 3,6350. Do aprecjacji rodzimej waluty przyczyniła się w głównej mierze decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce stóp procentowych w Polsce o 25 punktów bazowych oraz "jastrzębi" komunikat i w tym samym tonie formułowane wypowiedzi członków RPP po posiedzeniu tej instytucji.

Publikacja: 29.11.2007 09:12

Za główną przyczynę podniesienia kosztu pieniądza podano narastanie presji płacowej oraz dalsze pogorszenie relacji między wzrostem wynagrodzeń i wydajnością pracy. Zdaniem członków RPP ryzyko wzrostu inflacji zwiększają również wysokie ceny żywności i ropy naftowej.

Przedstawiciele Rady uważają, że kwestia i wielkość ewentualnych dalszych podwyżek kosztu pieniądza w Polsce pozostaje otwarta. Jan Czekaj nie wykluczył nawet podniesienia stóp w grudniu, jednak stwierdził, że do takiej interwencji RPP, już w kolejnym miesiącu, mogą skłonić jedynie zaskakujące dane makroekonomiczne, świadczące o dalszym znacznym wzroście presji inflacyjnej w Polsce. Inny członek RPP Dariusz Filar uważa natomiast, że grudniowa podwyżka jest tak samo prawdopodobna jak jej brak. "Jastrzębio" wypowiadał się nawet przeciwny do tej pory prowadzeniu zbyt restrykcyjnej polityki pieniężnej prezes NBP Sławomir Skrzypek. Stwierdził on w wywiadzie dla telewizji, że w pierwszej połowie 2008 roku inflacja może przekroczyć 3,5%, czyli górną granicę zakładanych odchyleń od celu inflacyjnego. Dopiero w drugiej części przyszłego roku, jego zdaniem, zmierzać ona będzie do zakładanego poziomu tj. 2,5%.

Ton ostatnich wypowiedzi członków RPP wskazuje, iż w następnych miesiącach należy spodziewać kolejnych podwyżek stóp procentowych w Polsce. Interwencje te będą przekładać się na dalsze umocnienie rodzimej waluty. Dzisiaj możliwe jest niewielkie odreagowanie środowych spadków kursów USD/PLN i EUR/PLN, jednak do końca roku złoty będzie pozostawał silny. Wartość euro wyrażana w złotym po wczorajszym przebiciu kluczowego poziomu 3,65, będzie w kolejnych dniach prawdopodobnie zmierzać w kierunku 3,60.

Wczorajsza sesja na rynku międzynarodowym pokazała dużą zmienność rynku walutowego. Jeszcze rano wydawało się, że inwestorzy rozpoczęli większą korektę po nieudanym teście poziomu EUR/USD 1,50 klika sesji temu. Po spadku poniżej EUR/USD 1,48 wygenerowane zostały sygnały sprzedaży i pierwszym wsparciem były dopiero okolice 1,46. W drugiej części sesji kurs jednak zawrócił i odrobił większość spadku. Wydaje się, że ta bardzo krótka korekta to wszystko na co stać podaż i obecnie wracamy do wzrostów. Takiemu scenariuszowi sprzyjają publikowane dane makroekonomiczne oraz wypowiedzi decydentów z USA sugerujące dalsze obniżki stop procentowych. Wielu inwestorów miało nadzieje na pokazanie pierwszych pozytywnych efektów poprzednich obniżek kosztu pieniądza. Jednakże podawane dane sugerują raczej dalsze zaostrzanie się problemów amerykańskiej gospodarki. Przykładem są wczorajsze informacje o sprzedaży domów na rynku wtórnym w październiku. Podczas gdy prognozy zakładały niewielki spadek do 5 mln w rzeczywistości sprzedaż ta wyniosła jedynie 4,97 mln. Podane także wczoraj zamówienia na dobra trwałe spadły w X o 0,4% wobec prognoz zakładających brak zmian. Warto także wspomnieć o publikowanej na wczorajszej sesji "Beżowej Księdze". Raport ten zawierał informacje o lekkim spowolnieniu amerykańskiej gospodarki od listopada. Ważną informacja wczorajszego dnia była "gołębia" wypowiedz wiceprezesa FED. Wynika z niej, że FED jest coraz bardziej skłonny do dalszych obniżek kosztu pieniądza. Jest to jego pierwsza wypowiedź w takim tonie, co sugeruje, że coraz więcej członków FED zdaje sobie sprawę ze skali obecnych problemów. Na takie wydarzenia oprócz rynku walutowego zareagowały także amerykańskie giełdy . Główne indeksy wzrosły tam o ponad 2,5%. Może to być zapowiedź rozpoczęcia powtarzających się często grudniowych wzrostów zwanych "Rajdem Świętego Mikołaja".

Sporządził:

Tomasz Regulski

Marcin Ciechoński

Departament Doradztwa i Analiz

DM TMS Brokers S.A.

Komentarze
Wakacyjne uspokojenie
Komentarze
Popyt dopisuje
Komentarze
Inwestorzy nadal dopisują
Komentarze
Bitcoin z rekordami
Komentarze
Bitcoin znów pod szczytami
Komentarze
Zapachniało spóźnieniem