Komentarz poranny IDMSA

Rynki uspakajają się Dolar nadal powoli umacnia się głównie w związku ze zbliżającym się końcem roku. Koniec roku zazwyczaj przynosi zwiększone zapotrzebowanie na finansowanie oraz skłania inwestorów do realizacji zysków na inwestycjach zarówno tych, które przyniosły dochód jak i tych stratnych - w celach podatkowych.

Publikacja: 20.12.2007 09:58

Zyski USD, oraz spadki cen akcji przebiegają w dość spokojnym trybie a zatem nie widać wzrostu awersji do ryzyka lub paniki. Wypowiedzi przedstawicieli władz monetarnych lub departamentu skarbu są natomiast dość wyważone, z jednej strony przyznają oni, że aktualne problemy są poważne, może dojść do pogorszenia sytuacji, lecz nie sprawiają wrażenia zaniepokojenia. Z tego powodu rynki też są spokojniejsze. Ostatnim, choć równie ważnym czynnikiem stabilizującym rynki są skoordynowane działania głównych banków centralnych w celu dostarczenia płynności. Pierwsze aukcje płynności według nowych zasad wydają się przynosić skutek. Spadek stóp krótkoterminowych bardzo korzystnie wpływa na pogorszony ostatnio mocno sentyment do akcji i sprawia, że korekta przebiega w bardziej uporządkowany sposób.

EURPLN

Zgodnie z oczekiwaniami RPP nie podniosła stóp, lecz jest nadal jasne dla wszystkich, że te decyzje są nieuniknione. W związku z tym rynek praktycznie nie zareagował na tę informację. Główną inspirację złoty nadal czerpie z rynków zagranicznych, a tam obserwujemy pewne uspokojenie. Istnieje także szansa, że plan TAF pozwoli rynkom akcji utrzymać się nad wodą do końca roku, lub wręcz przeczekać w konsolidacji do lepszych danych makro. W związku z tym nie jesteśmy zwolennikami sprzedawania złotego. Preferujemy handel w ostatnich zakresach, czyli 3,59 - 3,63.

EURUSD

Umocnienie dolara do euro ma związek głównie ze zbliżającym się końcem roku i realizacją zysków na aktywach, które w danym roku zanotowały silne wzrosty. Spadek EURUSD może być kontynuowany, gdyż sytuacja techniczna jest dość niepewna i jest jeszcze sporo miejsca na spadki do najbliższych silnych wsparć. Nadal jednak będą się pojawiać kupujący na spadkach, licząc na to, że jest to tylko korekta. Rekomendujemy więc raczej sprzedaż na odbiciach, a nie na przełamaniach minimów.

GBPUSD

Notatki z posiedzenia FOMC pokazują jednomyślność w kwestii obniżek stóp co dobrze rokuje dla dalszych decyzji w tym kierunku. Tak też zinterpretował to rynek i zareagował wyprzedażą GBP. Najważniejszy był element sugerujący potrzebę większej obniżki co oczywiście mocno rozbudziło nadzieje (bądź obawy) inwestorów. Korekta ostatnich spadków jest oczywiście możliwa, jednak jest pewne, że krótkoterminowe fundamenty nie sprzyja i w najbliższym czasie raczej nie będą sprzyjać funtowi. Z tego względu preferujemy krótkie pozycje otwierane na korektach.

USDJPY

Słabość jena jest obecnie funkcją oczekiwań odnośnie kondycji gospodarki amerykańskiej. BoJ niejednokrotnie podkreślał, że głównym czynnikiem ryzyka jest koniunktura w USA, od niej w dużej mierze uzależnione są dalsze decyzje w sprawie stóp. Z drugiej strony nadal pojawia się presja ze strony ministra finansów na BoJ by ten stóp nie podnosił. W związku z tym jest na razie mało prawdopodobne aby inwestorzy zaczęli konkretniej wyceniać podwyżki stóp w Japonii, a zatem by jen wszedł na nową falę wzrostową. Z tego powodu oczekujemy konsolidacji bądź dalszej słabości jena, które przerwać może tylko kolejna fala gwałtownej wyprzedaży na rynkach akcji. Dlatego rekomendujemy obserwowanie głównie giełdy jako źródła sygnałów dla japońskiej waluty.

Komentarze
Wakacyjne uspokojenie
Komentarze
Popyt dopisuje
Komentarze
Inwestorzy nadal dopisują
Komentarze
Bitcoin z rekordami
Komentarze
Bitcoin znów pod szczytami
Komentarze
Zapachniało spóźnieniem