ECM SA: Czyżby kontynuacja wczorajszego ruchu ?

RYNEK MIĘDZYNARODOWY Waluta amerykańska zyskała na wartości. Euro osiągnęło swoje minimum na poziomie 1,4325. Po osiągnięciu tego poziomu wspólna waluta odrobiła część strat. W USA Kongres przyznał 70 miliardów dolarów na wojnę w Iraku i Afganistanie. Niektórzy członkowie Fed uważają, iż amerykańska gospodarka nie wpadnie w recesję.

Publikacja: 20.12.2007 10:01

Bardzo ciekawą jest informacja o zmniejszeniu się w listopadzie liczby zajętych domów. Spadek ten w ujęciu miesięcznym wyniósł 10%. Dzisiaj poznamy z Wielkiej Brytanii ostateczne dane dotyczące wzrostu PKB. Szacuje się jego wzrost do 3,2% r/r. Poprzednia wartość wyniosła 3,1. Poznamy również podaż pieniądza. Wielkość ta może mieć wpływ decyzję BoE w sprawie stóp procentowych. Informacje te mogą mieć wpływ na kurs funta brytyjskiego. Z Eurolandu w czwartek nie zostaną opublikowane żadne dane makroekonomiczne. W związku z tym kurs euro powinien być stabilny. Z USA poznamy ostateczne dane o PKB w III kwartale. Szacuje się taką samą wartość jak poprzednio, czyli 4,9%. Odczyt deflatora prognozowany jest na poziomie 0,9%. Również w tym przypadku poprzednia wartość była taka sama. Poznamy również ilość noworejestrowanych bezrobotnych. Poprzednia wartość to 333 tysięcy osób. Indeks Fed z Filadelfii za grudzień oczekiwany jest na poziomie 8 punktów, przy poprzedniej wartości 8,2. Giełdy w Nowym Jorku zamknęły się bez określenia jakiegokolwiek kierunku. Indeks Dow Jones osiągnął 13206,95 pkt, tj. (-0,19)%.

Złoto wciąż pozostaje w wyznaczonym zakresie zmian pomiędzy 799,45 usd/oz a 802,70. Metal ten zachowuje się nadzwyczaj stabilnie w ostatnim okresie.

O godzinie 08.12 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,4370 dolara.

Sytuacja techniczna eurodolara: na przestrzeni ostatnich trzech sesji praktycznie się nie zmieniła. Notowania w dalszym ciągu utrzymują się w bardzo wąskim przedziale zmian wyznaczonym przez dołek z 19.12.2007: 1,4325 i wtorkowe ekstremum: 1,4435. Brak wyraźniejszego wyjścia kursu powyżej 1,4450 (najbliższy opór) powoduje, że obraz techniczny nadal traktować należy, jako zatrzymanie w postaci klina po silnej fali spadkowej. Tym samym mówić więc można o utrzymującej się technicznej przewadze niedźwiedzi. Jednak poranny układ wskaźników intraday sugeruje, że potencjał do spadków jest słabszy niż mogłoby się wydawać. Dlatego podczas dzisiejszej sesji możliwe jest przetestowanie ostatnich dołków w okolicach 1,4325 - 1,4345, po czym kurs powinien wybić się w górę, tworząc tym samym formację podwójnego dna (na wykresie godzinowym).

RYNEK KRAJOWY

Rynek krajowy pozostawał stabilny. Dolar utrzymywał się pomiędzy 2,5084 a 2,5131, euro natomiast w zakresie 3,6115 - 3,6145. Być może na taki rozwój sytuacji miała wpływ wczorajsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Zachowanie takie może również świadczyć o zbliżającym się okresie świątecznym i powolnym zmniejszeniu liczby zawieranych transakcji. Dzisiaj nie poznamy żadnych informacji makroekonomicznych z naszego kraju. Bardzo istotny dla naszej sytuacji gospodarczej będzie fakt zwiększenia wydatków na podwyżki płac w sferze budżetowej oraz inne przywileje poszczególnych grup społecznych. Giełda w Warszawie nieznacznie straciła wczoraj na wartości. Indeks WIG20 zamknął się na poziomie 3421,05 pkt tj. (-0,10)%.

O godzinie 08.23 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 3,6140, a za dolara 2,5100 złotego.

Sytuacja techniczna na rynku złotego: w dalszym ciągu pozostaje w konsolidacji. Złoty w relacji do dolara ograniczył swój zakres wahań, co powoduje, że ostatni lokalny dołek (2,4960) oraz ostatni szczyt (2,5290) pozostają aktualne. Zarysowująca się na krótkoterminowych wykresach formacja techniczna trójkąta w dalszym ciągu utrzymuje pro wzrostowy charakter. Wybicie się kursu ponad krótkoterminową linię trendu spadkowego poprowadzonej po szczytach 2,5285 oraz 2,5187 (obecnie znajduje się na poziomie 2,5150) powinno skierować notowania powyżej ostatnich lokalnych szczytów. W przypadku pary EUR/PLN sytuacja techniczna wskazuje na dalsze pozostawanie kursu w konsolidacji. Poziomami brzegowymi dla tej pary w dalszym ciągu pozostają 3,6028 (wtorkowy dołek), a w przypadku oporów są to poziomy 3,6200 i 3,6272.

Część techniczna: Michał Barabasz

Część makroekonomiczna: Maciej Kowal

Euro Consulting & Management S.A.

Opracowany materiał jest opinią na temat rynku, stanowi wyraz najlepszej wiedzy autorów popartej informacjami z kompetentnych źródeł i nie stanowi "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Euro Consulting & Management S. A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podejmowane na podstawie przekazanego materiału. Bez zgody Euro Consulting & Management S. A.. nie może być dystrybuowany lub przekazywany dalej.

Komentarze
Wakacyjne uspokojenie
Komentarze
Popyt dopisuje
Komentarze
Inwestorzy nadal dopisują
Komentarze
Bitcoin z rekordami
Komentarze
Bitcoin znów pod szczytami
Komentarze
Zapachniało spóźnieniem