Ceny ropy najwyższe od pół roku z powodu obaw o podaż

Ceny ropy osiągnęły najwyższy od 6 miesięcy poziom powyżej 60 dolarów za baryłkę. Do zwyżki cen przyczyniają się zamieszki w Nigerii, pożar w rafinerii w USA.

Publikacja: 19.05.2009 13:25

Ceny ropy wzrosły we wtorek, chwilowo osiągając najwyższy od 6 miesięcy poziom powyżej 60 dolarów za baryłkę, ponieważ zamieszki w Nigerii i pożar w jednej z amerykańskich rafinerii na nowo rozbudziły obawy o fundamenty rynku ropy po kilku tygodniach zwyżek napędzanych przez wzrosty na giełdach.

O godzinie 11.48 baryłkę ropy Brent notowanej w Londynie wyceniano na 58,98 dolara, o 0,87 procent więcej niż na zamknięciu handlu w poniedziałek, a ropa notowana w Nowym Jorku była warta 59,78 dolara za baryłkę, o 1,27 procent więcej niż dzień wcześniej.

- To kombinacja czynników, z którymi już wcześniej mieliśmy do czynienia, i obaw o podaż, które zwiększają premię za ryzyko na rynku" - powiedział Oliver Jakob z Petromatrix.

- W ostatnich tygodniach ceny ropy poruszały się w ślad za rynkami akcji, a inwestorzy nie zwracali uwagi na fundamenty rynku. Wczoraj do zwyżki cen przyczyniły się także zakłócenia dostaw z powodu pożaru w rafinerii Sunoco (...) i obawy o sytuację w Nigerii - dodał.

W poniedziałek główna grupa nigeryjskich bojowników podała, że zablokuje kluczowe szlaki wodne w delcie Nigru, by ograniczyć eksport ropy, po tym jak wojskowi zaatakowali jej obozy.

Dodatkowo wybuch w rafinerii Sunoco w USA zakłócił produkcję, windując ceny amerykańskiej benzyny RBOB do siedmiomiesięcznego maksimum na kilka tygodni przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnych podróży.

Inwestorzy czekają na dane o zapasach ropy w USA w ubiegłym tygodniu. Analitycy oczekują, że zapasy surowca i benzyny spadły w tym okresie o odpowiednio 700.000 i 1 milion baryłek.

Meteorolodzy podali, że silne burze u wschodnich wybrzeży Florydy mogą się przekształcić w pierwszy poważniejszy cyklon. W przeszłości zdarzało się, że cyklony i huragany zakłócały produkcję ropy w Zatoce Meksykańskiej, windując jej ceny.

Komentarze
Wakacyjne uspokojenie
Komentarze
Popyt dopisuje
Komentarze
Inwestorzy nadal dopisują
Komentarze
Bitcoin z rekordami
Komentarze
Bitcoin znów pod szczytami
Komentarze
Zapachniało spóźnieniem