[srodtytul]NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA Z 5 VI 2009 R.[/srodtytul]
[ul][li] PKB Korei spadł w I kwartale o 4,2%, nieco mniej niż pierwotnie[/li][/ul]szacowano [ul][li] Kwietniowa produkcja przemysłowa na Węgrzech spadła o 25,3% r/r [/li][li] Majowa inflacja CPI w Rosji spadła do 12,3% [/li][li] Majowa deflacja PPI w Wielkiej Brytanii wyniosła 0,3% [/li][li] Majowa stopa bezrobocia w Kanadzie podniosła się do 8,4% [/li][li] W maju stopa bezrobocia w USA zwiększyła się do 9,4%, ubyło 345 tys.[/li][/ul]miejsc pracy
[srodtytul]Diagnoza sytuacji na rynku akcji i prognozy[/srodtytul]
Coraz bardziej aktualnym staje się pytanie, jak rynki akcji przetrwają nasilający się wzrost rentowności obligacji w Ameryce. Mimo braku wyraźnych oznak ożywienia gospodarczego dochodowość papierów skarbowych w USA pnie sięod tygodni. W przypadku 10-latek podniosła się z niewiele ponad 2,6% w połowie marca (osiągniętych po tym jak Rezerwa Federalna ogłosiła plan skupu obligacji skarbowych) do blisko 3,9% teraz. Ostatni raz dochodowość była tak wysoka w początkach listopada 2008 r.
Ruch w górę przykuł uwagę szczególnie w piątek, kiedy podskoczyła ona aż o0,14 pkt proc. Wszystko za sprawą danych z rynku pracy, które wykazały mniejszy od spodziewanego spadek liczby miejsc pracy w sektorach pozarolniczych. Jednocześnie jednak stopa bezrobocia zwiększyła się znacznie bardziej od oczekiwań. Widać jednak, że inwestorzy mają obecnie skłonność do optymistycznego interpretowania napływających wiadomości. Obiektywnie patrząc jednak w danych z rynku pracy trudno było doszukiwać się przełomu.Poprawa w zakresie spadku liczby miejsc pracy wiązała się z sezonowym ożywieniem w branży wypoczynkowej. Lepsza sytuacja była też na rynku pracy w branży ochrony zdrowia. W reszcie sektorów nadal było źle.