29 lipca Konrad Konarski w artykule [link=http://www.parkiet.com/artykul/835302.html]"Zagłosuj SMS-em"[/link] w ciekawy i wnikliwy sposób przedstawił nowe możliwości i zagrożenia płynące z wprowadzenia w życie nowelizacji kodeksu spółek handlowych w zakresie organizacji walnych zgromadzeń akcjonariuszy spółek publicznych. Nowe przepisy weszły w życie 3 sierpnia.
Autor poświęcił sporo uwagi na omówienie nowych możliwości prawnych dotyczących elektronicznego uczestnictwa akcjonariuszy w walnych zgromadzeniach. W artykule docenione zostały nowe przepisy, umożliwiające spółkom organizację elektronicznych WZA (eWZA). Ta kwestia, choć rekomendowana przez GPW od kilku lat, nie była dotąd przedmiotem regulacji ustawowych. Przedstawiając nowe możliwości technologiczne, autor jednocześnie mija się z prawdą w ich analizie. Naszym zdaniem mylnie wskazuje na niedostatki technologii jako źródło rzadkiego wciąż wykorzystywania tych możliwości przez spółki z rodzimego parkietu.
[srodtytul]Komfortowe zdalne uczestnictwo [/srodtytul]
Konrad Konarski sformułował tezę, że główną przeszkodą w praktycznym zastosowaniu nowych przepisów oraz efektywnym przeprowadzeniu eWZA ze zdalnym, aktywnym uczestnictwem akcjonariuszy jest niedopracowana wciąż technologia internetowa. "Jak twierdzą informatycy, przy obecnym stanie rozwoju techniki informatycznej i transferu danych w Internecie nie da się uniknąć zauważalnych opóźnień w transmisji internetowej, która w zamierzeniach twórców nowych rozwiązań miała być podstawowym kanałem komunikacji akcjonariuszy podczas walnych zgromadzeń".
Nie wiemy, na jakich informatyków powołuje się autor, wiemy natomiast, że nasi klienci wielokrotnie uniknęli wspomnianych wyżej trudności technicznych. O dostępności i niezawodności odpowiedniej technologii świadczy również nasze ponaddwuletnie doświadczenie w obsłudze działów relacji inwestorskich spółek notowanych na GPW oraz obsługujących je agencji PR/IR w zakresie praktycznego wykorzystania omawianych rozwiązań. Spółki, które raz skorzystały z technologii realizacji interaktywnych transmisji wydarzeń korporacyjnych online w znacznym stopniu decydują się na jej ponowne zastosowanie przy okazji publikacji wyników finansowych, walnych zgromadzeń, konferencji prasowych i spotkań z analitykami.