O ile więc rynkowo wczorajszy dzień nie był zbyt zajmujący, o tyle nie można powiedzieć, że nic z niego nie wynieśliśmy.Mierne notowania zostały nam w części wynagrodzone publikacjami danych makro. Nie znaczy to wprawdzie, że wczoraj pojawiły się jakieś kluczowe dane, ale mimo wszystko to, co otrzymaliśmy, jest interesujące. Pierwszą zmienną, którą poznaliśmy jeszcze przed południem, była dynamika cen producentów w strefie euro, ale akurat tej publikacji ciekawą nazwać nie można. Później pojawiały się już dane z USA.
O godz. 13 poznaliśmy dynamikę liczby złożonych w ubiegłym tygodniu wniosków o kredyt hipoteczny i tu niestety nie ma dobrych wiadomości, bo o ile zanotowano zmianę dodatnią, o tyle poprawa jest zbyt mała, by uznać, że na rynku coś drgnęło. Nadal uzyskanie kredytu hipotecznego jest trudne, co odbija się także na liczbie składanych wniosków. Tym samym popyt na rynku nieruchomości nie ma wsparcia finansowego.
Pół godziny później pojawiła się liczba planowanych w listopadzie zwolnień z pracy. Raport Challengera wskazuje na chęć zwolnień ok. 50 tys. pracowników, co jest najniższą liczbą od początku recesji. Ważne jest także to, że spadek liczby planowanych zwolnień wskazuje na malejącą presję na rynek pracy. Obecnie relatywnie niskie wartości osiągają liczba zwolnień oraz liczba deklaracji zatrudnienia.
Nowe etaty powstają w wielkim trudzie, co widać po comiesięcznych raportach rządowych. Niemniej wygasająca chęć zwolnień sprawia, że nawet relatywnie niewielka poprawa w zatrudnieniu może dynamicznie wpłynąć na wynik netto zmian liczby etatów, którym jest zawarta w piątkowym raporcie zmiana liczby etatów w sektorze pozarolniczym. Stąd przypuszczenie, że o ile na znaczną poprawę na amerykańskim rynku pracy możemy jeszcze długo czekać, o tyle osiągnięcie stabilizacji w liczbie etatów (co nie oznacza stabilizacji na rynku pracy ze względu na zmiany demograficzne) może pojawić się przed końcem pierwszej połowy przyszłego roku. Tym razem jeszcze tej poprawy nie zaobserwujemy, bo jak sugeruje raport ADP, liczba etatów ponownie zmniejszyła się o grubo ponad 100 tys.