Japoński bank centralny zaczął kupować dolary ok. 3.30 w środę - interwencja ta spowodowała dzienne osłabienie jena względem dolara o ponad 3 proc. Jen tracił również względem innych walut –kurs EURJPY został wywindowany powyżej poziomu 111,50. BoJ zdecydował się na interwencję na rynku walutowym pierwszy raz od 6-ciu lat.
Na rynku walutowym już od pewnego czasu inwestorzy zastanawiali się przy jakim poziomie bank centralny Japonii będzie osłabiał jena. Notowania jena znajdują się w wyraźnym trendzie wzrostowym, co naturalnie nie jest korzystne dla gospodarki, która w dużej mierze oparta jest na eksporcie. W drugiej połowie sierpnia jen znacząco zyskał na wartości – kurs USDJPY zniżkował do 15-letniego minimum. W konsekwencji duże banki inwestycyjne wydawały raporty na temat ewentualnej interwencji. Niemniej, rynek spodziewał się reakcji BoJ – pomimo werbalnych ostrzeżeń przedstawicieli banku centralnego – bliżej poziomu 80,00 oraz raczej na początku październiku, wraz z początkiem nowego roku fiskalnego.
Banki centralnego po dokonaniu interwencji na rynku walutowym mają w zwyczaju wydawać raczej enigmatyczne komunikaty – tym razem było podobnie, stąd wiele aspektów interwencji pozostaje w domysłach inwestorów i analityków. Dealerzy walutowi kwotę interwencji szacują na ok. 20 mld USD. Prawdopodobnie Bank Japonii nie współpracował z innymi bankami centralnymi przy interwencji. Zasadne wydaje się zastanowić, czy interwencja ta okaże się skuteczna w dłuższym terminie.
W środowisku akademickim oraz wśród praktyków rynkowych dość powszechna jest opinia o ograniczonym wpływie interwencji walutowych w dłuższej perspektywie. Często zwraca się uwagę na rodzaj interwencji (sterylizowana i niesterylizowana), a także moment przeprowadzenia transakcji walutowych (jeżeli bank centralny ma zamiar zmienić daną tendencję na rynku FX, przy przeprowadzeniu interwencji w momencie zajścia zdarzeń zmieniających sytuację na globalnym rynku, szanse na powodzenie interwencji są większe ze względu na swego rodzaju efekt synergii). Ostatnim przykładem interwencji na rynku walutowym mającej ograniczone skutki w dłuższym horyzoncie jest sprzedaż franka przez szwajcarski bank centralny. SNB wydał na ten cel 4,2 mld franków, jednak notowania szwajcarskiej waluty zwyżkują do dzisiaj.
Na chwilę obecną inwestorzy w większości przypadków wątpią w długoterminową skuteczność interwencji Banku Japonii. Dzisiaj w czasie sesji azjatyckiej premier Japonii potwierdził, iż w przypadku dalszej aprecjacji jena, zostaną podjęte odpowiednie kroki.