Poranny komentarz rynkowy – dobre dane z Polski, USA i Chin

Lepsze dane makroekonomiczne i zatrzymanie spadków notowań EURUSD w okolicach silnych wsparć pozwoliło wczoraj rynkom złapać oddech, szczególnie w godzinach popołudniowych

Publikacja: 01.12.2010 08:56

Przemysław Kwiecień

Przemysław Kwiecień

Foto: XTB

Premia za ryzyko od hiszpańskich obligacji uległa zmniejszeniu, jednak jest nadal bliska ustanowionemu wczoraj rekordowi na poziomie 311 bp. To nakazuje ostrożność co do oceny najbliższych perspektyw.

[srodtytul]Dziś w USA kolejne ważne dane.[/srodtytul]

Conference Board – nastroje ulegają poprawie Po raz drugi z rzędu wzrósł wskaźnik nastrojów amerykańskich gospodarstw domowych Conference Board osiągając wartość 54,1 pkt. – najwyższą od czerwca. Poprawa nastrojów to dobry sygnał w powiązaniu z sygnałami poprawy na rynku pracy, choć w obydwu przypadkach mówimy o bardzo małych zmianach. Warto jednak odnotować, iż te procesy mogą ulec przyspieszeniu, gdyż ponownie rośnie aktywność gospodarcza. Tak przynajmniej sugerują wskaźniki regionalne z Filadelfii (opublikowany wcześniej) i Chicago (wzrost do 62,5 pkt.). Niepokojący był natomiast wskaźnik dla Nowego Jorku (największy spadek w historii wskaźnika, opublikowany w połowie listopada). Dziś poznamy krajowy indeks ISM, który będzie kluczowy dla oceny aktywności w listopadzie (16.00, konsensus 56,2 pkt.). Szybszy wzrost aktywności notujemy też w Chinach. Indeks PMI wzrósł tam do 55,3 pkt., sugerując utrzymanie się dobrej koniunktury, ale także otwierając pole do dalszego zacieśniania polityki monetarnej, co w krótkim okresie może być dla rynków niekorzystne.

[srodtytul]Rynki akcji – obrona przed korektą [/srodtytul]

Dobre dane po raz kolejny pomogły bykom na rynkach akcji obronić się przed większą przeceną. Warto zwrócić uwagę, iż w notowaniach kontraktów na indeks S&P500 notowania od pewnego czasu konsolidują się w formacji trójkąta prostokątnego, broniąc wsparcia na poziomie 1170 pkt., choć kolejne odbicia są coraz słabsze. Aby uniknąć większej przeceny związanej z przełamaniem tego wsparcia, w tym tygodniu powinno nastąpić wybicie górnego ograniczenia trójkąta, otwierające drogę do tegorocznych maksimów (1224 pkt.). Prawdopodobnie to zdecyduje również o losach kluczowego jak dotąd wsparcia w okolicach 2600-2610 pkt. na kontraktach na WIG20.

[srodtytul]EURUSD – pierwszy cel osiągnięty [/srodtytul]

Notowania EURUSD obniżyły się wczoraj do poziomu 1,2970, po czym rozpoczęła się lekka korekta wzrostowa. Tym samym para osiągnęła pełną ekspansję fali pierwszej (co jeszcze niedawno mogło wydawać się nierealne) i to w krótszym czasie. Jeśli fala 3 miałaby zakończyć się w tym miejscu, oporami dla korekty byłyby poziomy 1,3334 i 1,3447. Jednak należy pamiętać o tym, że fala 3 może (a teoretycznie nawet powinna) być dłuższa. Wiele zależeć będzie od nastrojów na rynkach obligacji strefy euro, gdzie w tym tygodniu obserwujmy przede wszystkim niepokojącą (zwłaszcza dla euro) wyprzedaż hiszpańskich papierów. W tym kontekście należy pamiętać o dzisiejszej aukcji portugalskich bonów i jutrzejszej aukcji hiszpańskich obligacji. Amerykańskie dane będą miały prawdopodobnie drugorzędny wpływ

[srodtytul]USDPLN, EURPLN – PKB i interwencje słowne [/srodtytul]

Złoty znacząco umocnił się w dniu wczorajszym korzystając ze sprzyjających okoliczności zewnętrznych (zatrzymanie spadków na EURUSD, lepsze dane z USA), zwłaszcza, że korzystne informacje dotarły również z krajowego podwórka. Chodzi przede wszystkim o dane o PKB, którego roczna dynamika przyspieszyła do 4,2%. Mimo, iż do struktury wzrostu można mieć zastrzeżenia (zbyt wolne odbicie w inwestycjach, niższa dynamika wolumenów handlowych – to po części niższemu importowi zawdzięczamy szybszy wzrost), wyższy PKB oznacza mniejsze ryzyko przekroczenia progu 55% już w tym roku. A to w połączeniu z determinacją MF do umocnienia złotego na koniec grudnia już dobre informacje. Oczywiście, to czy przecena złotego będzie kontynuowana będzie zależało głównie od tego, czy rynek w tym roku odpuści Hiszpanii, czy też nie.

[srodtytul] W kalendarzu – dane o aktywności i raport ADP [/srodtytul]

Środa przynosi wysyp publikacji o charakterze makroekonomicznym. Będą to dane o aktywności w przemyśle – USA o 16.00 (ISM, konsensus 56,2 pkt.), Wielkiej Brytanii o 10.28 (PMI, konsensus 54,8 pkt.) i strefy euro o 9.58 (PMI, dane ostateczne, konsensus 55,5 pkt.). Będą to także dane z rynku pracy USA: raport ADP (14.15, konsensus +69 tys.) i wcześniej mniej istotny raport Challengera (13.30). Wieczorem (20.00) czeka nas także publikacja Beżowej Księgi Fed. Przed południem powinny być znane wyniki aukcji bonów skarbowych w Portugalii – będziemy o nich pisać w pulsie rynku na www.xtb.pl.

[i] dr Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

[email protected]

www.xtb.pl[/i]

Komentarze
Łapanie oddechu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Komentarze
Indeksy w Warszawie w pogoni za kolejnymi rekordami
Komentarze
Pewne prawidłowości
Komentarze
Wyższy cel?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Komentarze
Ulica panikuje
Komentarze
Wojna celna a decyzje banków