Premia za ryzyko od hiszpańskich obligacji uległa zmniejszeniu, jednak jest nadal bliska ustanowionemu wczoraj rekordowi na poziomie 311 bp. To nakazuje ostrożność co do oceny najbliższych perspektyw.
[srodtytul]Dziś w USA kolejne ważne dane.[/srodtytul]
Conference Board – nastroje ulegają poprawie Po raz drugi z rzędu wzrósł wskaźnik nastrojów amerykańskich gospodarstw domowych Conference Board osiągając wartość 54,1 pkt. – najwyższą od czerwca. Poprawa nastrojów to dobry sygnał w powiązaniu z sygnałami poprawy na rynku pracy, choć w obydwu przypadkach mówimy o bardzo małych zmianach. Warto jednak odnotować, iż te procesy mogą ulec przyspieszeniu, gdyż ponownie rośnie aktywność gospodarcza. Tak przynajmniej sugerują wskaźniki regionalne z Filadelfii (opublikowany wcześniej) i Chicago (wzrost do 62,5 pkt.). Niepokojący był natomiast wskaźnik dla Nowego Jorku (największy spadek w historii wskaźnika, opublikowany w połowie listopada). Dziś poznamy krajowy indeks ISM, który będzie kluczowy dla oceny aktywności w listopadzie (16.00, konsensus 56,2 pkt.). Szybszy wzrost aktywności notujemy też w Chinach. Indeks PMI wzrósł tam do 55,3 pkt., sugerując utrzymanie się dobrej koniunktury, ale także otwierając pole do dalszego zacieśniania polityki monetarnej, co w krótkim okresie może być dla rynków niekorzystne.
[srodtytul]Rynki akcji – obrona przed korektą [/srodtytul]
Dobre dane po raz kolejny pomogły bykom na rynkach akcji obronić się przed większą przeceną. Warto zwrócić uwagę, iż w notowaniach kontraktów na indeks S&P500 notowania od pewnego czasu konsolidują się w formacji trójkąta prostokątnego, broniąc wsparcia na poziomie 1170 pkt., choć kolejne odbicia są coraz słabsze. Aby uniknąć większej przeceny związanej z przełamaniem tego wsparcia, w tym tygodniu powinno nastąpić wybicie górnego ograniczenia trójkąta, otwierające drogę do tegorocznych maksimów (1224 pkt.). Prawdopodobnie to zdecyduje również o losach kluczowego jak dotąd wsparcia w okolicach 2600-2610 pkt. na kontraktach na WIG20.