DM ELIMAR: O giełdach zagranicznych

Aktualizacja: 06.02.2017 06:21 Publikacja: 02.11.2000 07:59

Środowe notowania na Wall Street przyniosły spadki indeksów, głównie związane z podaniem niedobrych prognoz wyników przez WorldCom oraz Alterę. Indeks Dow Jonesa spadł o 0,7% przy 1,1% spadku technologicznego indeksu Nasdaqa. Obroty były umiarkowane i na głównym parkiecie wyniosły 1,2 mld akcji. Było to o 15% więcej niż wynosi średnia z ostatnich trzech miesięcy.

Najaktywniejszą akcją na Wall Street okazały się wczoraj walory WorldCom, które straciły na wartości 20%. Bezpośrednią przyczyną spadku akcji tej spółki telekomunikacyjnej była informacja, że jej wyniki w IVQ oraz w roku 2001 będą słabsze od oczekiwań, głównie ze względu na wzrost konkurencji oraz niekorzystne relacje walutowe. Ta informacja spowodowała również spadek akcji największego konkurenta WorldCom ? AT&T o 5,12%.

Również ze względu na ostrzeżenie o możliwości wypracowania słabszych wyników o 20% spadły wczoraj akcje Altery produkującej półprzewodniki. Akcje konkurenta Altery, Xlinixa, spadły o 7%. Do pogorszenia koniunktury w sektorze półprzewodników przyczyniło się także obniżenie przez jednego z analityków Morgan Stanley rekomendacji dla czterech spółek z tej branży. Akcje wchodzącego w skład Dow Jonesa Intela straciły na wartości jedynie 0,3%.

Z kolei dobrze zachowywały się wczoraj akcje spółek z sektora paliwowego, co było związane z ogłoszeniem zaskakująco niskich zapasów ropy w USA. Spowodowało to wzrost cen tego surowca na giełdach. Akcje wchodzącego w skład Dow Jonesa Exxona wzrosły o 3,2%.

Dotychczas swoje wyniki finansowe za IIIQ ogłosiło 85% spółek z indeksu S&P 500. Średni wzrost zysku wyniósł w tym okresie 19%, a więc lepiej niż wcześniej oczekiwane około 17%. Około 60% spółek ogłosiło wyniki lepsze od oczekiwań, podczas gdy 12% miało wyniki gorsze. Na bieżący kwartał średnia prognoz mówi o dynamice zysku na poziomie 12,4%. Jest to mniej niż 15,5% prognozowane jeszcze na początku ubiegłego miesiąca.

Na nastroje na dzisiejszej sesji wpływ będą miały dane dotyczące produktywności w IIIQ, która wg prognoz ma wynieść 3,5% wobec 5,7% w IIQ. Kolejne dane będą ogłaszane jutro i będą dotyczyć rynku pracy i płac w październiku. Są to informacje, które będą miały bezpośredni wpływ na decyzje FED na posiedzeniu wyznaczonym na 15 listopada. Obecnie nie jest oczekiwana obniżka stóp, a ewentualnie zmiana nastawienia w polityce monetarnej na neutralne.

Iwona Kubiec

Dział Doradztwa Inwestycyjnego i Analiz DM ELIMAR S.A.

Komentarze
Na co czeka RPP?
Komentarze
Gołębnik pozostaje otwarty
Komentarze
Kwiecień w obligacjach
Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu