Brak poprawy

Aktualizacja: 06.02.2017 07:53 Publikacja: 19.02.2001 17:18

Po raz kolejny giełda nie zareagowała odbiciem na silny piątkowy spadek. Początkowo wydawało się, iż jest szansa na odreagowanie głębokiej przeceny z końca ubiegłego tygodnia. WIG20 otworzył się co prawda nieco poniżej piątkowego zamknięcia, jednak już po niespełna piętnastu minutach handlu odbił się powyżej tego poziomu. Królujące na naszym rynku niedźwiedzie pokazały swoją siłę. Indeks blue chips systematycznie zniżkował i pod koniec notowań przejściowo spadł nawet poniżej 1600 pkt. Ostatecznie zamknął się na poziomie 1604,34. Bardzo niska aktywność inwestorów sprawiła, iż wartość obrotów zrealizowanych w notowaniach ciągłych nie przekroczyła 200 mln zł.

Tradycyjnie już spadkom przewodził sektor teleinformatyczny (TechWIG stracił 3%). W tym segmencie zdecydowanie wyróżniał się Optimus. Cena akcji nowosądeckiej spółki zniżkowała o 7,8% (przy obrocie 11 mln zł) i osiągnęła najniższy kurs od początku stycznia 2000 roku. Ratunkiem dla firmy mogą być wyniki finansowe Onetu, oczywiście, jeśli prawdziwe okażą się pogłoski, iż portal w roku ubiegłym zanotował zysk.

Po informacji o wcześniejszym zakończeniu wezwania przez Accionę na wartości traciły też papiery Mostostalu Warszawa. Zostały one przecenione o 9,8%.

Wśród nielicznych spółek, które obroniły się przed spadkami, znalazła się Telekomunikacja Polska (wzrost o 1,2%). W przypadku tej firmy, po dobrych wynikach czwartego kwartału 2000 r., w piątek przyszła informacja o zakończonej sukcesem emisji euroobligacji o wartości 500 mln euro. W podobnej skali zdrożały też inne duże firmy ? PKN i Pekao.

Znacznie więcej, bo 5,8%, zyskały walory Stalexportu. Deklaracja objęcia przez NFOŚ nowej emisji spółki spowodowała, iż na otwarciu za jedną akcję płacono 13,7 zł, czyli ponad 14% więcej niż w piątek. Później jednak emocje opadły. Po informacji o przesunięciu WZA i konflikcie wśród akcjonariuszy Ireny rośnie cena akcji również tej firmy. W poniedziałek zyskała ona 5,7%. Po podaniu bardzo pozytywnej prognozy na rok bieżący wzrosły również notowania Jelfy. Spółka jest ostatnio przedmiotem zainteresowania kupujących w związku z możliwością pozyskania inwestora branżowego.

Komentarze
Na co czeka RPP?
Komentarze
Gołębnik pozostaje otwarty
Komentarze
Kwiecień w obligacjach
Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu