AFS: Szkic Walutowy

Poniedziałek oferuje miękki powrót do rynku walutowego - danych makroekonomicznych niewiele, te najważniejsze dopiero w drugiej części tygodnia. Poza tym, po piątkowych Nonfarm Payrolls wyczuwa się potrzebę uspokojenia nastrojów. W trakcie handlu w Azji jen w dalszym ciągu osłabiał się, głównie z powodu raportu o tempie wzrostu PKB, z którego można będzie wywnioskować, iż tamtejsza gospodarka coraz bardziej rozkręca się.

Aktualizacja: 23.02.2017 08:51 Publikacja: 12.03.2007 08:23

Jen z powodu wciąż bardzo niskich stóp procentowych jest specyficzną walutą - wraz z poprawą warunków gospodarczych rośnie apetyt na ryzyko japońskich inwestorów, którzy chętniej będą poszukiwać wyższego zarobku w zagranicznych aktywach, szczególnie na rynkach wschodzących.

Po piątkowych NFP eurodolar zaatakował kluczowe wsparcie na 1,3080 ale test zakończył się udaną obroną tego poziomu. Obecnie ta para walutowa pozostaje w range?u 1,3080 - 1,3180. Ostatnie wystąpienie J. C. Tricheta może spowodować, że rynek zacznie wyceniać w EURUSD szansę na utrzymanie stóp w Eurolandzie na niezmienionym poziomie przez dłuższy czas. Wzmożony apetyt na amerykańskie obligacje przed obniżeniem stóp procentowych może dodatkowo osłabić wspólną walutę. Niewykluczone, że EURUSD spadnie w okolice 1,30 - drugiego po 1,3080 ważnego wsparcia.

Na złotym można oczekiwać odreagowania ostatnich spadków USDPLN i EURPLN. Szczególnie charakterystyczne i "podejrzane" jest zamknięcie na GPW - pod koniec handlu WIG-20 niespodziewanie spadł. Na giełdach przez jakiś czas wciąż będzie utrzymywać się stan podwyższonej gotowości i napięcia. Niepewność co do fundamentalnego stanu globalnej gospodarki i zapowiadanej przez Greenspana recesji szkodzi walutom z rynków wschodzących.

Tytułem przypomnienia - o 10:30 inflacja cen producentów w Wlk. Brytanii, a o godzinie 19:00 dane o deficycie budżetowym w USA. Dane te nie powinny wpłynąć na kursy walut.

Piotr Denderski

Komentarze
Łapanie oddechu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Komentarze
Indeksy w Warszawie w pogoni za kolejnymi rekordami
Komentarze
Pewne prawidłowości
Komentarze
Wyższy cel?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Komentarze
Ulica panikuje
Komentarze
Wojna celna a decyzje banków