Od rana waluta amerykańska przebywała w wąskim zakresie zmian w stosunku do euro. Poziomy ograniczające zmienność to 1,3289 i 1,3320. Dziś poznaliśmy protokół z ostatniego posiedzenia BoE, ukazujący rozkład głosów podczas głosowania w sprawie stóp procentowych. Wyniósł on 8-1 na korzyść pozostawienia ich na niezmienionym poziomie. Prognoza wynosiła 7-2. Informacja ta na chwilę zachwiała kursem funta. Wartość angielskiej waluty spadła z 1,9632 do 1,9555. Po pewnym czasie kurs jednak wrócił ponownie powyżej 1,9600. Na rynku towarowym można było zaobserwować podobne zachowanie inwestorów. Ropa pozostawał pomiędzy 60,29 a 60,79 usd za baryłkę. Miedź nie zdołała pokonać trwale poziomu 6700 usd/t.

Złoto nieznacznie zyskało na wartości z 659,25 do 661,83 usd/oz. Takie zachowanie tego metalu potwierdza wyczekiwanie inwestorów na rynku walutowym.

Rynek złotego pozostawał pod wpływem wydarzeń na świecie. Złoty pozostawał w konsolidacji zarówno do dolara jak również euro. W relacji do waluty amerykańskiej poziomami ograniczającymi zmienność to 2,9038 i 2,9147. Do euro było to odpowiednio 3,8678 oraz 3,8758. Dziś odbył się przetarg pięcioletnich obligacji. Popyt wyniósł 4,8 przy podaży 1,8 mld. Na rynku można zaobserwować większe zainteresowanie pięciolatkami niż jednorocznymi papierami skarbowymi. Może to wynikać z warunków emisji. W związku z oczekiwaniem na podwyżkę stóp w naszym kraju do końca roku o 0,5-0,75 pb, brak jest chętnych do zakupu papierów skarbowych o stałym oprocentowaniu. Bardzo dobra informacją jest pozostawienie VAT na budownictwo społeczne na poziomie 7%. Decyzja taka może zahamować wzrost cen. Przyczyni się to do zdolności kredytowej nabywców, dzięki czemu budownictwo może pozostać kołem zamachowym gospodarki. Niepokojącym zjawiskiem może być wzrost ilości kredytów hipotecznych co po ewentualnym podniesieniu stóp oraz ogólnoświatowym spowolnieniu wpłynie na wypłacalność kredytobiorców. W tym roku nie będzie zmian w finansach publicznych. Nastąpią one dopiero od przyszłego roku (teoretycznie). Na giełdzie w Warszawie indeks WIG20 zyskiwał od rana na wartości. Bardzo dobrze radziły sobie banki. Po rekordowych zyskach za zeszły rok, instytucje te wypłacą sowite dywidendy. W niektórych przypadkach sięgające ok. 5% obecnych kursów.

Maciek Kowal