Pomimo rosnącego przekonania wśród większości ekonomistów i analityków o konieczności podniesienia kosztu pieniądza nie można mieć pewności, że Rada uważa podobnie. Co więcej, dotychczasowe wypowiedzi członków RPP wskazują na rozkład głosów 7-3 za pozostawieniem stóp bez zmian. Czy prognozy NBP skłonią Radę do wyraźnego zaostrzenia stanowiska? Komunikaty z miesiąca na miesiąc są coraz bliższe restrykcyjnego nastawienia. Z drugiej strony, po ostatnim posiedzeniu dwóch członków RPP (Czekaj i Filar) sugerowało, że rynki mogły źle odczytać intencje Rady.

Po południu oczekiwałbym zwiększonej zmienności kursów, głównie z powodu publikacji danych o zamówieniach na dobra trwałego użytku (USA, godz. 14:30, prognoza: wzrost o 3%, poprzednio spadek o 7,8%) - dla rynków najważniejszy jest wskaźnik "core", czyli bez uwzględnienia środków transportu. Przed południem to przede wszystkim funt może skokowo zmienić swoją wartość, za sprawą danych o saldzie rachunku obrotów bieżących (zmniejszenie deficytu o około 1mld funtów może umocnić nieco brytyjską walutę).

O godzinie 15:30 Ben Bernanke będzie występował przed Połączonym Komitetem Ekonomicznym Kongresu USA. Przewodniczący Bernanke będzie mówił m.in. o sytuacji w "subprime mortgages" (sektor finansowania kredytów hipotecznych) oraz o ogólnych prognozach ekonomicznych dla USA. Będzie to bardzo ważne wystąpienie dla rynków finansowych.

Piotr Denderski

Analityk rynków finansowych