Decyzja RPP, ze względu na to, że była oczekiwana przez inwestorów, nie wpłynęła na notowania złotego. O godzinie 13:47 kurs USD/PLN testował poziom 2,9037 zł, natomiast EUR/PLN 3,8785 zł. Oznacza to odpowiednio wzrost o 0,7 i 0,8 grosza wobec poziomów z wtorku.
Polska waluta powinna natomiast zareagować na publikację komunikatu po dzisiejszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Rynek oczekuje, że Rada odniesie się w nim do ostatnio publikowanych danych z Polski, wskazując je jako potencjalny czynnik wzrostu inflacji. W zależności od tego, w jak dużym stopniu zostanie zaostrzony ton komunikatu, tak będą kształtować się oczekiwania inwestorów odnośnie terminu ewentualnej podwyżki stóp procentowych. I tak zdecydowane obawy o wzrost inflacji będą prowokować osłabienie złotego. I odwrotnie.
Mając na uwadze, obserwowany od połowy stycznia wzrost cen ropy oraz publikowane ostatnio dane makroekonomiczne z Polski, które mogą sugerować przyśpieszenie inflacji w przyszłości. Jak również zakładając pewne prewencyjne działania Rady. Wydaje się jako pożądana podwyżka stóp o 25 punktów bazowych na posiedzeniu 24-25 kwietnia br., gdy znana już będzie nowa projekcja inflacji.
Jednak z uwagi na rozkład głosów w Radzie, który sprawia, że do podwyższenia kosztu pieniądza konieczny jest jeden głos "gołębia", można mieć wątpliwości, czy podwyżka w kwietniu jest realna.
Marcin R. Kiepas