Dziś jeszcze poznamy sprzedaż nowych domów. Prognozuje się, iż wyniesie ona 4,4%. W przypadku potwierdzenia tych danych rynek może zareagować umocnieniem waluty amerykańskiej. Wszyscy jednak wyczekują dzisiejszego raportu o stanie gospodarki tzw. Beżowej Księgi. W związku z tym rynki powinny pozostać w ograniczonym zakresie zmian do czasu tej publikacji. Dzisiejsze informacje z Niemiec dotyczące indeksu klimatu gospodarczego instytutu Ifo nie miały żadnego pływu na rynek. Wartość tego indeksu wyniosła 108,6 pkt.

Złoto w dniu dzisiejszym pozostawało w konsolidacji pomiędzy 683 usd/oz a 685,95. Zachowanie na rynku tego metalu nie potwierdza deprecjacji waluty amerykańskiej. Pomimo spadku kursu złota dolar stracił na wartości. Może to świadczyć o próbie dalszego wzrostu notowań tego szlachetnego metalu.

Złoty w stosunku do euro pozostawał w konsolidacji pomiędzy 3,7743 a 3,7877. W relacji do dolara było to odpowiednio 2,7654 i 2,7751. Kurs dolara jest niższy niż wczorajszy. Świadczy to o silnej korelacji złotego z rynkiem światowym, na którym dolar traci na wartości. Dzisiejsze dane makroekonomiczne świadczą o bardzo dobrej kondycji naszej gospodarki. Sprzedaż detaliczna wyniosła 19,2 %przy poprzedniej wartości 17,5. Stopa bezrobocia wyniosła 14,4% przy poprzedniej wartości 14,9. Wzrost sprzedaży świadczy o zwiększającej się konsumpcji, dzięki wzrostowi zamożności społeczeństwa. Czynnik ten może być istotną siłą napędową gospodarki. Przełoży się to w oczywisty sposób na wyniki finansowe spółek. Giełda w Warszawie nieznacznie traciła dziś na wartości. Największe spadki notowały spółki z sektora surowcowego oraz narodowy operator telekomunikacyjny.

Maciej Kowal