X-TRADE: Powrót Amerykanów

We wtorek, po długim weekendzie w Stanach Zjednoczonych, do gry wrócą Amerykanie. To istotne zwłaszcza dla rynku akcji. Wciąż bowiem ton wydarzeniom na światowych giełdach nadaje Wall Street, to ten powrót będzie bacznie obserwowany przez europejskich inwestorów, kształtując jednocześnie rynkowe nastroje.

Aktualizacja: 26.02.2017 13:41 Publikacja: 02.09.2008 10:11

Wpływ na nastroje będą również miały publikowane dziś dane makroekonomiczne. Przede wszystkim publikacja sierpniowego indeksu ISM, który obrazuje kondycję amerykańskiego sektora produkcyjnego. Analitycy prognozują jego spadku do 49,5 pkt. z 50 pkt. w lipcu. Jednak po piątkowym silnym wzroście indeksu Chicago PMI (do 57,9 pkt. z 50,8 pkt.), inwestorzy mogą liczyć na nieco lepszy odczyt. A to będzie umacniać dolara oraz poprawiać nastroje na giełdach. Zwłaszcza, że w podobny sposób powinna oddziaływać taniejąca ropa.

Oprócz indeksu ISM dziś zostaną również opublikowane lipcowe dane nt. inflacji PPI w strefie euro (prognoza: 9,1 proc. r/r) oraz dane nt. wydatków budowlanych w USA (prognoza: -0,4 proc. m/m).

W Australii stopy procentowe w dół

Bank Rezerw Australii (RBA), zgodnie z rynkowymi prognozami, obniżył dziś stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Jest to pierwsza obniżka od 7 lat. Obecnie główna stopa w Australii kształtuje się na poziomie 7 proc. Decyzja RBA jest odpowiedzią na pojawiające się sygnały osłabienia tempa wzrostu australijskiej gospodarki.

Ostatni raz RBA zmienił stopy procentowe na marcowym posiedzeniu, podwyższając je wówczas o 25 punktów bazowych do najwyższego poziomu od 12 lat.

Posiedzenie RBA to nie jedyne takie posiedzenie ws. stóp procentowych w tym tygodniu. W środę decyzję podejmie Bank Kanady (BoC), natomiast w czwartek Europejski Bank Centralny (ECB) i Bank Anglii (BoE). We wszystkich tych przypadkach rynek nie oczekuje zmian polityki monetarnej.

Niższa od prognoz inflacja w Szwajcarii

W sierpniu inflacja CPI spadła w Szwajcarii o 0,3 proc. w relacji miesięcznej i wzrosła o 2,9 proc. w relacji rocznej, po tym jak miesiąc wcześniej odpowiednio spadła o 0,4 proc. i wzrosła o 3,1 proc. Presja cenowa była w sierpniu niższa od rynkowych prognoz, które zakładały spadek inflacji CPI o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca i wzrost o 3,1 proc. rok do roku.

Dziś również zostały opublikowane dane nt. dynamiki PKB. W II kwartale br. szwajcarska gospodarka rozwijała się w tempie 0,4 proc. kwartał do kwartału i 2,3 proc. rok do roku, wobec prognozowanych odpowiednio 0,2 proc. i 2,4 proc. i wobec 0,3 proc. i 3 proc. odnotowanych w I kwartale br.

Ropa po 100 dol. ? Już wkrótce

We wtorek rano ceny ropy kontynuowały spadki z dnia poprzedniego, gdy baryłka ropy Brent potaniała o 3,85 proc. O godzinie 8:40 cena kształtowała się na poziomie 108,99 dol., testując poziomy niewidziane od czterech miesięcy.

Poniedziałkowy silny spadek cen "czarnego złota", to efekt doniesień ze Stanów Zjednoczonych o słabnącej sile huraganu Gustav. Zważywszy, że ropa nie drożała szczególnie mocno w związku z tym huraganem, więc gdy zagrożenie ustąpiło, spadek cen jest naturalnym zjawiskiem. W tym przypadku zagrała stara maksyma, że jak nie chce rosnąć, to będzie spadać.

Wczorajsza silna przecena cen ropy przyniosła zdecydowane przełamanie ukształtowanych w połowie sierpnia br. wsparć, które dodatkowo wspierał dołek z maja br. (110,21 dol.). Tym samym ruch ten należy odbierać jako sygnał sprzedaży. Jego konsekwencją może być spadek cen w okolice psychologicznego poziomu 100 dol. za baryłkę.

Marcin Rafał Kiepas

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

[email protected]

Komentarze
Bitcoin znów pod szczytami
Komentarze
Zapachniało spóźnieniem
Komentarze
Intensywny tydzień
Komentarze
Powrót do równowagi
Komentarze
Argumentów coraz mniej
Komentarze
Bez paniki