Długie pozycje na rynku cukru zamykali przede wszystkim inwestorzy finansowi, których duża aktywność na tak mało płynnym rynku sprzyjała utrzymywaniu się wysokich cen od kilku lat (Wykres 1).
W opublikowanym w maju raporcie USDA szacunki produkcji cukru na świecie kolejny sezon z rzędu są wyższe od prognoz konsumpcji surowca (Wykres 2). Efektem tego powinien być wzrost zapasów do najwyższego poziomu od 4 lat. Prognozowany wzrost podaży (+4 mln ton r/r) powinien wynikać przede wszystkim ze wzrostu produkcji cukru w Indiach, Tajlandii oraz w Brazylii. To właśnie sytuacja w Brazylii, która jest największym producentem i eksporterem cukru, determinuje w dużym stopniu sytuację na globalnym rynku tego surowca. Tak było w 2011 r, gdy przedstawiciele brazylijskiego sektora cukrowego, rewidując w dół szacunki zbiorów trzciny podbijali ceny na giełdach na całym świecie. Jednakże w nadchodzącym sezonie wraz ze wzrostem produkcji cukru w Brazylii i Tajlandii, kraje te powinny znacznie zwiększyć także eksport surowca.
Globalny popyt na cukier wg prognoz powinien być większy o ok. 3 mln ton r/r. Jednakże jego wielkość jest coraz silniej uzależniona od sytuacji gospodarczej na świecie. Wynika to przede wszystkim z powiązania produkcji trzciny cukrowej z sektorem biopaliw, głównie w Brazylii.
W kraju tym, ok.. 50% zapotrzebowania na trzcinę cukrową związane jest z produkcji bioetanolu, który następnie mieszany jest z benzyną i sprzedawany jako paliwo. Działaniom tym sprzyja państwo, które od ponad 30 lat reguluje silnie ten sektor gospodarki. 20% produkcji biopaliw w Brazyli jest zaś eksportowanych do Stanów Zjednoczonych, gdzie brazylijski etanol konkuruje z rodzimym etanolem z kukurydzy. W tym przypadku także regulacje państwowe sprzyjają powiązaniu surowców rolnych z sektorem paliwowym.
Dlatego też wraz z mniejszym od oczekiwań popytem na paliwa i spadającymi cenami ropy, popyt na biopaliwa również powinien okazać się niższy od prognoz. To zaś powinno pozwolić Brazylii na jeszcze większe zwiększenie eksportu cukru w nadchodzącym sezonie, zwłaszcza w przypadku dalszego osłabiania się brazylijskiego reala.