Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.02.2017 07:50 Publikacja: 03.02.2013 12:13
Foto: ROL
Koniec tygodnia był bardzo obiecujący dla tych, którzy liczą na wzrost wartości akcji w USA. Wskaźnik ISM liczony dla amerykańskiego przemysłu okazał się wyraźnie wyższy od oczekiwań (wskaźnik wyniósł 53 proc., choć oczekiwano 50,5 proc.), a co równie ważne, wyraźnie wyższy od wartości grudniowej. Styczniowy skok można potraktować jako zapowiedź poprawy stanu gospodarki amerykańskiej. Dla uczestników rynku taka wysoka wartość wskaźnika była zaskoczeniem. Jak wynika z ankiety sporządzonej przed publikacją, najwyższy poziom prognozy wynosił 52 proc. Ta najwyższa wartość prognozy była także najwyższą także wtedy, gdy podniesiono nieco oczekiwania po opublikowaniu w czwartek wskaźnika ISM Chicago. To tylko potwierdza, że rynek miał prawo być zaskoczony, a tym samym miał prawo to zaskoczenie ujawnić poprzez zakupy i wzrost cen akcji, a więc i samych indeksów. Nie dziwi więc, że dzień zakończył się optymistycznie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
RPP obniżyła stopy procentowe w maju, pierwszy raz od 19 miesięcy, czym zadowoliła nie tylko uczestników rynków finansowych.
W RPP głosy o powrocie do obniżania stóp w lipcu, a inwestorzy przygotowują się do tego, dokupując stałokuponowe obligacje.
Trudno przewidywać obecne nastroje inwestorów. Pierwsze emisje w aktualnym stanie wzrostu niepewności rynkowej przyniosą wiele rozstrzygnięć.
Ostatnie sesje to okres stabilizacji na rynkach szczególnie w przypadku kursu złotego do euro i krajowego rynku stopy procentowej.
Oczekiwania na redukcje stóp procentowych w Polsce doprowadziły do obniżenia oprocentowania lokat bankowych i obligacji SP.
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas