Każde przedsiębiorstwo posiada zazwyczaj wiele możliwych dróg realizacji celów biznesowych. Do podstawowych strategii rozwoju można zaliczyć wzrost organiczny, wzrost przez fuzje i przejęcia oraz wzrost przez alianse. Wybór odpowiedniej ścieżki jest często kluczowym dylematem zarządu spółki, ponieważ wpływa m.in. na koszt, ryzyko, przejrzystość, elastyczność i szybkość realizacji projektów inwestycyjnych.
Jak wybrać odpowiednią strategię
Wybór odpowiedniej strategii jest uzależniony m.in. od posiadanych przez spółkę zasobów i kompetencji, planowanego tempa realizacji celów biznesowych, otoczenia konkurencyjnego, wielkości spółki oraz dostępności finansowania.
W przypadku spółek posiadających unikalny produkt oraz skupionych na podstawowej działalności, dla których wewnętrzne zasoby są niezwykle cenne, popularną formą rozwoju jest zazwyczaj wzrost organiczny. Będzie on również odpowiedni dla przedsiębiorstw o uznanej renomie, w przypadku których potencjalna fuzja lub współdziałanie z partnerem mogłoby się wiązać z pogorszeniem wizerunku firmy. Ponadto, wzrost organiczny może stanowić jedyną realną możliwość rozwoju dla spółek nieposiadających wystarczających środków finansowych na dokonanie przejęcia oraz zbyt małych na znalezienie partnera strategicznego.
Rozwój poprzez alianse jest z reguły rozwiązaniem dla przedsiębiorstw korzystających z zasobów o dużej zbywalności, w przypadku których skorzystanie z licencji mogłoby się wiązać z istotnymi oszczędnościami. Znalezienie partnera strategicznego byłoby z kolei dobrym posunięciem w przypadku zapotrzebowania na branżowe „know-how" oraz na pożądane zasoby sojusznika.
Fuzja lub przejęcie innego podmiotu jest natomiast dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy spółce zależy na szybkim i wyraźnym zwiększeniu skali działalności. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne, gdy potencjalny cel przejęcia bądź partner fuzji posiada silną pozycję rynkową lub dysponuje rozpoznawalną marką. Strategia ta jest jednak wskazana w przypadku, gdy możliwa jest stosunkowo łatwa integracja z drugą spółką. W przeciwnym razie, może dojść do trudności z kontrolowaniem połączonych podmiotów.