Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 19:02 Publikacja: 15.09.2015 06:06
Foto: Bloomberg
Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że poprawa nastrojów jest chwilowa. – Obserwujemy wyłącznie korekcyjne odbicie. Miedź będzie dalej tanieć wraz z hamowaniem chińskiej gospodarki – przekonuje Marcin Kiepas, szef analityków Admiral Markets. Obserwowaną korektę wzrostową można tłumaczyć m.in. decyzją spółki Glencore, globalnego potentata, który ograniczy wydobycie metalu – na początku września władze szwajcarskiej firmy zapowiedziały wstrzymanie produkcji w dwóch zakładach w Afryce, tłumacząc to „trudną sytuacją na rynku surowców". Glencore zamierza sprzedać część aktywów, aby zmniejszyć swoje zadłużenie, które sięga 30 mld USD. Analitycy BofA/ML, odnosząc się do decyzji Glencore, przekonują, że inne spółki wydobywające „czerwony metal" w najbliższym czasie również będą musiały dostosować podaż do popytu. Nie zmienia to jednak oczekiwań dotyczących przyszłych cen – według BofA/ ML te będą nadal spadać. Cztery lata temu tona miedzi na giełdzie w Londynie (LME) kosztowała nawet 10 tys. USD, obecnie sięga ok. 5,3 tys. USD. – Spodziewamy się, że do końca 2016 r. cena spadnie do 4 tys. USD za tonę – prognozują stratedzy amerykańskiego banku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ostatnie sesje to okres stabilizacji na rynkach szczególnie w przypadku kursu złotego do euro i krajowego rynku stopy procentowej.
Oczekiwania na redukcje stóp procentowych w Polsce doprowadziły do obniżenia oprocentowania lokat bankowych i obligacji SP.
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogą kontynuować zeszłotygodniowe odbicie.
Analiza techniczna, fundamentalna, a może dostęp od ucha „prezesa” są gwarantem odgadnięcia, co się dzieje na rynkach?
W obliczu pojawiających się od czasu do czasu ostrzeżeń o ryzyku stagflacji nie sposób uniknąć refleksji nad pomysłem podniesienia celu inflacyjnego banków centralnych w USA i strefie euro.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas