Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 17:56 Publikacja: 29.09.2015 06:00
Mateusz Adamkiewicz
Foto: GG Parkiet
Rynek surowców znajduje się w bessie w zasadzie od 2012 r., choć dopiero w ostatnich kilkunastu miesiącach fakt ten dotarł do szerszego grona inwestorów, przede wszystkim za sprawą spadków cen ropy naftowej. Zacznijmy od czynnika, który wpływał na ceny wszystkich surowców – mocnego dolara. Amerykańska waluta zyskuje w oczekiwaniu na pierwszą od wielu lat podwyżkę stóp procentowych w USA. Od lipca zeszłego roku do teraz wartość indeksu dolara (US Dollar Index) urosła o 20 proc., co w pewnym uproszczeniu oznacza, że tylko sama zmiana kursu „zielonego" wpłynęła na 20-proc. spadek notowań surowców (surowce są notowane w dolarach). Czynnik walutowy nadal będzie stwarzał presję na surowce, ponieważ nawet jeśli Fed będzie odsuwał podwyżkę stóp procentowych, to prędzej czy później ona nastąpi. Kluczowa będzie ścieżka dalszych podwyżek, która może być łagodna, ale i tak w najlepszym wypadku czynnik walutowy może być w dłuższym terminie neutralny.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ostatnie sesje to okres stabilizacji na rynkach szczególnie w przypadku kursu złotego do euro i krajowego rynku stopy procentowej.
Oczekiwania na redukcje stóp procentowych w Polsce doprowadziły do obniżenia oprocentowania lokat bankowych i obligacji SP.
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogą kontynuować zeszłotygodniowe odbicie.
Analiza techniczna, fundamentalna, a może dostęp od ucha „prezesa” są gwarantem odgadnięcia, co się dzieje na rynkach?
W obliczu pojawiających się od czasu do czasu ostrzeżeń o ryzyku stagflacji nie sposób uniknąć refleksji nad pomysłem podniesienia celu inflacyjnego banków centralnych w USA i strefie euro.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas