Kilka miesięcy temu KNF przedstawiła stanowisko dotyczące konwersji/zamiany jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych otwartych. 16 października upłynął termin na dostosowanie praktyki do stanowiska KNF.
Dotąd przedmiotowe operacje charakteryzowały się odkupieniem w jednym dniu wyceny, po cenach obowiązujących w tym dniu, jednostek uczestnictwa w funduszu źródłowym i jednoczesnym nabyciem jednostek uczestnictwa w funduszu docelowym, natomiast wynikające z konwersji/zamiany jednostek rozliczenie następowało zazwyczaj bez jednoczesnej płatności. Należy wskazać, że konwersja dotyczy jednostek funduszy zarządzanych przez to samo TFI, zamiana zaś to jednoczesne umorzenie jednostek subfunduszu funduszu parasolowego i nabycie za środki pieniężne uzyskane z tego umorzenia jednostek innego subfunduszu funduszu parasolowego.
W piśmie z marca, potwierdzonym pismem z 18 września, KNF, mimo iż nie doszło do zmiany przepisów w tym zakresie, kwestionuje prawidłowość dotychczasowej praktyki w zakresie konwersji/zamiany jednostek. KNF podkreśla, że zgodnie z art. 88 ust. 1 ustawy o funduszach inwestycyjnych sekwencja czynności w wypadku zbywania jednostek przez fundusz jest następująca: najpierw zostaje dokonana wpłata na jednostki i zdarzenie to kreuje obowiązek funduszu zbycia jednostek, w wyniku czego dopiero może dojść do czynności konwencjonalnej następczej, tj. dokonania wpisu nabycia jednostek do rejestru uczestników. Jednocześnie w ocenie KNF realizacja zlecenia nabycia jednostek, która nastąpiłaby bez odpowiedniej wpłaty środków pieniężnych, rodzi wiele zagrożeń mogących mieć znaczenie dla działalności funduszu, które w efekcie będą wywierać negatywny wpływ na sytuację majątkową pozostałych uczestników funduszu.
Tak znaczna zmiana podejścia KNF do praktyki konwersji/zamiany jednostek uczestnictwa będzie miała doniosły wpływ na sytuację na rynku. Stanowisko KNF z marca wydaje się o tyle zaskakujące, że dotychczasowa procedura konwersji/zamiany jednostek nie była kwestionowana przez KNF i nie podnoszono zarzutów, że takie działanie naruszało interes uczestników funduszy. Jak wskazuje Izba Zarządzająca Funduszami i Aktywami (IZFiA), sama definicja konwersji i zamiany jednostek została opisana w oficjalnej publikacji KNF, z której wynika, że konwersja jednostek jest dokonywana na podstawie jednego zlecenia, w jednym dniu wyceny po cenach obowiązujących w tym dniu i dokonuje się jednocześnie odkupienia w jednym funduszu i za uzyskane w ten sposób środki nabywa jednostki w innym, zaś zamiana to jednoczesne umorzenie jednostek subfunduszu funduszu inwestycyjnego z wydzielonymi subfunduszami i nabycie, za środki z tego umorzenia, jednostek innego subfunduszu tego funduszu.
Powyższe zagadnienie nie pozostaje również bez wpływu na obowiązki podatkowe po stronie uczestników funduszy inwestycyjnych. Otóż neutralność podatkowa przy zamianie jednostek wynika, również w ocenie izb skarbowych, z jednoczesności dokonywania czynności. Proponowana zaś przez KNF zmiana interpretacji w przedmiotowym zakresie, polegająca na nieuwzględnieniu kryterium jednoczesności czynności odkupienia i zbycia jednostek, może doprowadzić do dezaktualizacji dotychczasowych interpretacji podatkowych, korzystnych dla uczestników funduszy, co wiązać się będzie w konsekwencji z koniecznością naliczenia podatku od zysków kapitałowych.