Choć ogólny wydźwięk najnowszych danych jest negatywny, dynamika zmian wartości poszczególnych subindeksów jest znacznie mniejsza niż w poprzednich miesiącach. Może to zwiastować odwrócenie dotychczasowej tendencji spadkowej lub co najmniej stabilizację kolejnych odczytów.
Mimo że wartości głównych wskaźników indeksu nie uległy tak dużym zmianom jak w poprzednich miesiącach, istotnie zmieniła się struktura składowych wpływających na końcowy wynik. Polepszyła się ocena bieżącej i przyszłej sytuacji biznesowej w sektorze finansowym oraz profesjonalnych usług na rzecz biznesu. Z kolei firmy z branży handlowej przejawiały mniejszy optymizm niż w lutym, co przyczyniło się do zniwelowania części obserwowanych wcześniej różnic w zakresie klimatu koniunktury panującego w tych grupach przedsiębiorstw. Marzec nie był też udany dla przemysłu i sektora wydobywczego, choć w dalszej perspektywie oczekuje się co najmniej ustabilizowania ich sytuacji. W porównaniu z lutym lepiej zaczęły sobie radzić firmy budowlane, ale pogorszeniu uległy nastroje w branży transportowej.
Metodologia badania
Indeks optymizmu to badanie, w którym członkowie Pracodawców RP (około 10 tys. firm zatrudniających prawie 5 mln osób) oceniają co miesiąc obecny klimat do prowadzenia interesów i prognozują przyszłą koniunkturę. Wynik poniżej 100 pkt oznacza pogarszanie się sytuacji biznesowej, a powyżej 100 pkt – poprawę (100 pkt oznacza brak zmian).