Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Grzegorz Zatryb, zarządzający funduszami, Skarbiec TFI
Stało się tak mimo umocnienia się waluty amerykańskiej, co zwykle negatywnie wpływa na notowania towarów. W szczególności nie zaszkodziło ono metalom szlachetnym. Rosnące obawy o stabilność rynków finansowych w przypadku, gdy Brytyjczycy 23 czerwca zdecydują o wyjściu z Unii Europejskiej, wsparły ceny kruszców. Złoto zdrożało o 2,4 proc. i osiągnęło 1275 USD za uncję. Cena srebra wzrosła o 5,6 proc., wchodząc powyżej 17 USD za uncję. Metal ten był na koniec ubiegłego tygodnia droższy o 25 proc. w stosunku do końca 2015 r., co daje mu pod tym względem pierwszą pozycję wśród wszystkich metali. Platyna zyskała kosmetyczne 0,5 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
RPP obniżyła stopy procentowe w maju, pierwszy raz od 19 miesięcy, czym zadowoliła nie tylko uczestników rynków finansowych.
W RPP głosy o powrocie do obniżania stóp w lipcu, a inwestorzy przygotowują się do tego, dokupując stałokuponowe obligacje.
Trudno przewidywać obecne nastroje inwestorów. Pierwsze emisje w aktualnym stanie wzrostu niepewności rynkowej przyniosą wiele rozstrzygnięć.
Ostatnie sesje to okres stabilizacji na rynkach szczególnie w przypadku kursu złotego do euro i krajowego rynku stopy procentowej.
Oczekiwania na redukcje stóp procentowych w Polsce doprowadziły do obniżenia oprocentowania lokat bankowych i obligacji SP.
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.