Komentarz surowcowy DM BOŚ

Cena złota wciąż pod presją podaży.

Aktualizacja: 06.02.2017 16:10 Publikacja: 06.10.2016 10:54

Notowania złota – dane dzienne.

Notowania złota – dane dzienne.

Foto: DM BOŚ

Po dynamicznej przecenie złota we wtorek, wynoszącej ponad 3% w skali sesji, notowania tego kruszcu pozostały pod presją podaży. Co prawda wczoraj w trakcie sesji notowania złota delikatnie odreagowywały przedwczorajszą zniżkę, jednak ostatecznie środowa sesja zakończyła się na minusie, poniżej poziomu 1270 USD za uncję. Dzisiejszego poranka sytuacja praktycznie pozostaje bez zmian – notowania złota w wolnym tempie osuwają się na południe.

Cena żółtego kruszcu znajduje się obecnie pod presją podaży wynikającą z siły amerykańskiego dolara, powiązanej z kolei z oczekiwaniami dotyczącymi podniesienia stóp procentowych w USA jeszcze w tym roku. Co prawda Fed nie zdecydował się na taki krok we wrześniu, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że może to uczynić w grudniu, ponieważ dane makroekonomiczne w Stanach Zjednoczonych są relatywnie dobre. Obecnie inwestorzy wyczekują danych z rynku pracy, których publikacja jest zaplanowana na jutro – jeśli okażą się one dobre, to wpłyną pozytywnie na wartość dolara, a negatywnie na cenę złota.

Po dynamicznym spadku cen złota na początku bieżącego tygodnia wyraźnie wzrósł popyt na ten kruszec w formie fizycznej. Ten efekt widać przede wszystkim w Wielkiej Brytanii ze względu na fakt, że cena złota spadła tam poniżej psychologicznej bariery 1000 GBP za uncję. Na razie nie przekłada się to jednak na istotne wsparcie cen złota na globalnym rynku.

Spadek cen miedzi pod nieobecność Chin.

Bieżący tydzień upływa pod znakiem spadków na rynku miedzi. Notowania tego metalu w Stanach Zjednoczonych nie zdołały zbyt długo utrzymać się powyżej poziomu 2,20 USD za funt i od poniedziałku obserwujemy ich systematyczne osuwanie się w dół. Dzisiaj rano cena miedzi w USA porusza się w okolicach poziomu 2,15-2,16 USD za funt.

Obecna zniżka cen miedzi jest uzasadniona technicznie: można ją interpretować jako odreagowanie po wcześniejszych wzrostach. Jednak sprzyjają jej także fundamenty rynkowe w postaci trwającego przez cały bieżący tydzień święta w Chinach. Brak chińskiego popytu na miedź sprzyja w tym tygodniu osuwaniu się cen tego metalu na południe.

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Komentarze
Gołębnik pozostaje otwarty
Komentarze
Kwiecień w obligacjach
Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu
Komentarze
Indeksy w Warszawie w pogoni za kolejnymi rekordami