Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.02.2017 07:00 Publikacja: 21.02.2017 07:00
Grzegorz Zatryb, główny strateg, Skarbiec Holding
Foto: Archiwum
Inwestorzy najwyraźniej nie do końca są przekonani, że otoczenie makroekonomiczne uległo trwale zmianie z deflacyjnego na inflacyjne. Ubiegłotygodniowe dane o dynamice PKB w strefie euro były argumentem dla sceptyków, była ona bowiem nieco niższa od oczekiwań. Polityka odcisnęła swoje piętno na francuskich obligacjach rządowych, które w związku z przedwyborczym zamieszaniem są coraz tańsze, spread do bundów osiągnął bowiem poziom niewidziany od 2012 r. Inwestorów wystraszyła też wypowiedź Marine Le Pen, która zapowiedziała, że w razie opuszczenia przez Francję wspólnego obszaru walutowego wszystkie obligacje zostaną przekonwertowane na nowego franka. Jest to pogróżka jak najbardziej realna, gdyż francuskie papiery skarbowe są emitowane na podstawie prawa krajowego i rząd ma tu pełną suwerenność. Zresztą przyszłość strefy euro zapowiada się coraz ciekawiej. Parlament Europejski poparł bowiem pomysł stworzenia odrębnego budżetu dla krajów, które przyjęły wspólną walutę, co może być bardzo korzystne, bo od dawna strefie euro wytykano brak wspólnej polityki fiskalnej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogą kontynuować zeszłotygodniowe odbicie.
Analiza techniczna, fundamentalna, a może dostęp od ucha „prezesa” są gwarantem odgadnięcia, co się dzieje na rynkach?
W obliczu pojawiających się od czasu do czasu ostrzeżeń o ryzyku stagflacji nie sposób uniknąć refleksji nad pomysłem podniesienia celu inflacyjnego banków centralnych w USA i strefie euro.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Sytuacja na wykresie eurodolara wskazuje, że szczyt notowań może być bliski uformowania.
EBC, Fed oraz inne banki centralne będą musiały znaleźć trudną równowagę między obawami o wzrost gospodarczy a ryzykiem inflacyjnym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas