Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 05.08.2017 11:15 Publikacja: 05.08.2017 11:15
Anthony B. Atkinson Nierówności Co da się zrobić? Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2017
Foto: Archiwum
Dziś za taką opinię Lucas na ekonomicznych salonach zostałby wygwizdany. Od kilku lat badania nad kwestią dystrybucji – lub, mówiąc prościej, nierówności – to gwarancja uznania. Przyczynił się do tego z pewnością Thomas Piketty, autor wydanego w 2013 r. „Kapitału w XXI wieku", choć jednocześnie jego gwiazdorski status jest odzwierciedleniem mody, która zaczęła kiełkować wcześniej. Radykalne stanowisko Lucasa, wedle którego nierówności nie mają znaczenia, ustąpiło miejsca równie radykalnej tezie, że jest to największy ekonomiczny problem świata.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ostatnie sesje to okres stabilizacji na rynkach szczególnie w przypadku kursu złotego do euro i krajowego rynku stopy procentowej.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Oczekiwania na redukcje stóp procentowych w Polsce doprowadziły do obniżenia oprocentowania lokat bankowych i obligacji SP.
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogą kontynuować zeszłotygodniowe odbicie.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Analiza techniczna, fundamentalna, a może dostęp od ucha „prezesa” są gwarantem odgadnięcia, co się dzieje na rynkach?
W obliczu pojawiających się od czasu do czasu ostrzeżeń o ryzyku stagflacji nie sposób uniknąć refleksji nad pomysłem podniesienia celu inflacyjnego banków centralnych w USA i strefie euro.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas