W zbliżający się weekend ma odbywa się szczyt państw G20 w Japonii. Przy okazji odbędzie się dwustronne spotkanie pomiędzy liderami Stanów Zjednoczonych oraz Chin. Donald Trump oraz Xi Jinping mają dyskutować na tematy handlowe. Oczywiście od ponad miesiąca mamy do czynienia z marazmem po tym, jak Stany Zjednoczone zdecydowały się przerwać negocjacje oraz zwiększyć stawki taryf celnych na produkty o wartości 200 mld USD. Zaczęte również zostały prace nad wprowadzeniem ceł na pozostałe produkty. Na rynkach zapanowały fatalne nastroje i mieliśmy do czynienia z ogromnymi spadkami. Te nietrwały jednak długo. Tak naprawdę na Wall Street obserwowaliśmy już nowe dziennie historyczne szczyty. Po części to efekt tego, że poczyniony został mały krok w przód jeśli chodzi o negocjacje. Trump oraz Xi zdecydowali się na spotkanie. Drugim czynnikiem jest zwrot w globalnej polityce monetarnej. Banki centralne decydują się w ostatnim czasie na cięcia stóp procentowych, a kluczowe dwa wskazują na ponowne wejście na gołębią ścieżkę.
Europejski Bank Centralny zakomunikował możliwe obniżki stóp procentowych oraz możliwy powrót do programu QE w dobie słabych danych gospodarczych oraz kulejącej inflacji. W Stanach Zjednoczonych pomimo wciąż niezłych danych mieliśmy do czynienia również z komunikacją zmiany nastawienia. Fed teraz szykuje się do obniżek stóp procentowych. Mimo, że podczas ostatniego posiedzenia nie mieliśmy jasnej komunikacji tego, że w lipcu stopy procentowe zostaną obniżone, to jednak oczekiwania kilku członków Fed, w tym najprawdopodobniej Powella wskazują aż na dwie obniżki w tym roku. Obniżki kluczowe są dla Donalda Trumpa. Ten chce wsparcia dla gospodarki przed wyborami prezydenckimi w przyszłym roku. Jeśli Fed rozpocznie proces obniżek stóp procentowych, a Donald Trump zdecyduje się na podpisanie porozumienia handlowego z Chinami, amerykańska oraz światowa gospodarka dostaną wyraźnego wzrostowego kopa. W tym wypadku Donald Trump będzie uznany przez rynki finansowe za bohatera. Pytanie tylko czy Fed zdecyduje się w tym momencie na obniżki? Wobec tego pytanie niejasne wydaje się to, co Donald Trump będzie chciał osiągnąć na szczycie G20. Jeśli nie zdecyduje się na krok w przód, Fed ze względu na oczekiwania niemal na pewno będzie musiał obniżyć stopy. Z drugiej strony przedwczesna euforia rynków może doprowadzić do neutralnej postawy ze strony Fed. Niemniej w dłuższym terminie rynki finansowe powinny być jednak zadowolone.
Tymczasem na większości rynków trwają wzrosty. WIG20 wykazuje się zdrowym wzrostem w okolicach 0,5% na godzinę przed zamknięciem sesji. Spore wzrosty od kilku sesji notowane są w grupie spółek energetycznych. Sam WIG20 znajduje się nieznacznie powyżej poziomu 2300 punktów.
Michał Stajniak
Starszy Analityk Rynków Finansowych
XTB
[email protected]
Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.