Wymóg ESRS E5-4 dotyczy ujawniania informacji na temat zasobów wprowadzanych do organizacji związanych z jej istotnymi oddziaływaniami, ryzykiem i możliwościami. Jego celem jest umożliwienie pozyskania wiedzy na temat wykorzystania zasobów w ramach operacji własnych jednostki i jej łańcucha wartości na wyższym szczeblu.
W ramach ujawnianych informacji należy opisać istotne wpływy zasobów w podziale na produkty, materiały, wodę i rzeczowe aktywa trwałe. Do produktów należą te wykorzystywane na potrzeby własne przedsiębiorstwa oraz towary zakupione i odsprzedawane dalej (w tym opakowania). Surowce, surowce wtórne, odpady produkcyjne, półprodukty, części, komponenty, materiały uboczne, materiały eksploatacyjne, materiały służące do pakowania mieszczą się w szerokiej grupie materiałów. Tak jak to zostało opisane wcześniej, informacje o materiałach ujawniane się w podziale na materiały biologiczne i techniczne.
Informacje na temat materiałów wykorzystanych do wytworzenia swoich produktów i usług w okresie sprawozdawczym należy ujawnić w tonach lub kilogramach oraz w wartości procentowej. Ujawnienie w zakresie rzeczowych aktywów trwałych dotyczy wyłącznie informacji opisowej. Szczegółowe informacje dotyczące typu wymaganych danych (wartość bezwzględna, wartość procentowa, opis) w odniesieniu do każdego ujawnienia odnaleźć można w liście punktów danych opublikowanych przez EFRAG (draft listy punktów danych opublikowano 22.12.2023 r, na stronie efrag.org).
Wymóg ujawnieniowy ESRS E5-5 dotyczy ujawniania informacji na temat zasobów odprowadzanych z organizacji związanych z jej istotnymi oddziaływaniami, ryzykiem i możliwościami.
Jego celem jest zapewnienie wiedzy, na ile produkty i materiały są projektowane zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym, w jakim zakresie są ponownie wprowadzane do obiegu po pierwszym użyciu i jaka jest strategia przedsiębiorstwa dotycząca gospodarowania odpadami i ograniczania ich ilości, w tym wykorzystania odpadów produkcyjnych w ramach własnej działalności. W ramach ujawnienia należy opisać kluczowe produkty i materiały powstające w procesie produkcji prowadzonym przez jednostkę zaprojektowane zgodnie z zasadami trwałości, możliwości ponownego użycia, możliwości naprawy, demontażu, przerobienia, odtworzenia, recyklingu, recyrkulacji w cyklu biologicznym lub optymalizacji wykorzystania produktu lub materiału poprzez zastosowanie innych modeli biznesowych o obiegu zamkniętym. Informacje na temat zawartości materiałów i opakowań nadających się do recyklingu w produktach należy ujawnić w wartości procentowej. Niemniej jednak należy pamiętać, że podanie tych informacji wymaga wcześniejszego policzenia masy towarów, produktów i opakowań odprowadzanych (czyli sprzedawanych) przez przedsiębiorstwo. Dodatkowo wymagane jest podanie informacji o oczekiwanej trwałości produktu w odniesieniu do średniej rynkowej w danym sektorze.
W zakresie gospodarowania odpadami wymóg ujawnieniowy dotyczy informacji opisowej o składzie odpadów oraz liczbowych danych dotyczących ilości wytworzonych odpadów pochodzących z własnych operacji, w tonach lub kilogramach, w podziale na odpady niebezpieczne i inne niż niebezpieczne, rozłożone na odpady skierowane do ponownego użycia, recyklingu i innych procesów odzysku, odpady skierowane do utylizacji, oraz odpady promieniotwórcze.