Jak mózg reaguje na stres?
Stres jest to reakcja adaptacyjna organizmu na pojawiający się bodziec, czyli stresor. Fizjologicznie reakcja stresowa to kaskada wydarzeń, które mają przygotować ciało do walki albo do ucieczki przed napotkanym bodźcem. Zarówno walka, jak i ucieczka to wysiłek fizyczny – dlatego w momencie doświadczania stresu szybciej bije serce, mamy wyższe ciśnienie krwi i jest nam gorąco, czyli doświadczamy dokładnie takich samych objawów jak w trakcie aktywności fizycznej.
Fizjologia nie zna kontekstu. Nasz organizm nie odróżnia od siebie stresorów fizycznych od psychicznych, tzn. dokładnie taką samą reakcję będzie wyzwalała sytuacja, w której ktoś nagle zajeżdża nam drogę samochodem, jak i wystąpienie publiczne, rozmowa o pracę czy ważne negocjacje z klientem.
W reakcji stresowej w obrębie naszego mózgu biorą udział trzy główne obszary: ciało migdałowate, hipokamp oraz kora przedczołowa.
Ciało migdałowate pełni funkcję systemu alarmowego – podnosi alarm przy każdym najmniejszym napotkanym bodźcu. Ciało migdałowate jest niezwykle delikatne i bardzo łatwo „wpada w panikę”. Taką jego funkcjonalność wykształciła nasza ewolucja – człowiek pierwotny musiał być czujny nawet na najdelikatniejszy szelest liści, ponieważ to mogło świadczyć o tym, że w krzakach nieopodal czai się zwierzyna, która była dla niego bezpośrednim zagrożeniem życia.