Które dane są najważniejsze?
Zrównoważony rozwój i związane z nim promowanie kwestii środowiskowych i społecznych staje się tematem obecnym coraz częściej w dyskusjach podejmowanych przez inwestorów instytucjonalnych podczas spotkań z przedstawicielami spółek giełdowych. Dotychczas większość tych rozmów inicjowana była przez inwestorów zagranicznych. Jednak wraz z wejściem w życie nowych regulacji oraz coraz większymi implikacjami biznesowymi temat poruszany jest również przez lokalne podmioty. Rozmowy te zazwyczaj opierały się o wewnętrzną listę zagadnień lub pytań, które dana instytucja uznawała za istotne w oparciu o różne standardy rynkowe, takie jak na przykład matryce istotności SASB. Za sprawą nowych regulacji wchodzimy w kolejny etap rozwoju tego dialogu.
Polskie instytucje finansowe, w szczególności inwestorzy instytucjonalni, od wejścia w życie pierwszych regulacji związanych z ujawnianiem informacji niefinansowych (tzw. rozporządzenie SFDR) swoją uwagę znacznie bardziej kierują w kierunku danych. SFDR wprowadza bowiem zestaw wskaźników (tzw. PAI z ang. Principal Adverse Impact Indicator), zarówno obowiązkowych, jak i opcjonalnych, które mają być raportowane przez te instytucje finansowe. Celem tych regulacji jest uzyskanie możliwości skwantyfikowania stopnia realizacji poszczególnych zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem, jednocześnie dostarczając inwestorom dodatkowego narzędzia kontroli. Z uwagi na niedojrzałość polskiego rynku produktów promujących kwestie środowiskowe lub społeczne, jak również brak danych, w najbliższym czasie wysiłek instytucji krajowych skupiać się będzie na uzyskaniu zestawu wskaźników obowiązkowych. Konieczność raportowania wskaźników opcjonalnych będzie przybierała na znaczeniu wraz z większym dostępem danych ogółem oraz rozwojem produktów finansowych promujących kwestie środowiskowe i społeczne ujęte w sposób bardziej szczegółowy przez wskaźniki opcjonalne.
Dodatkowym powodem, dla którego wskaźniki PAI zyskują na znaczeniu (obok konieczności ich raportowania przez instytucje finansowe), jest fakt, iż są one powszechnie stosowane w tworzeniu wytycznych dotyczących klasyfikowania inwestycji jako zrównoważone. Według rozporządzenia SFDR inwestycją zrównoważoną jest inwestycja w spółki, które stosują dobre praktyki w zakresie zarządzania oraz zapewniają przestrzeganie zasady ostrożności „nie czyń poważnych szkód” tak, aby nie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych ani społecznych.
Ocena spełniania kryteriów zawartych w definicji zrównoważonej inwestycji w przypadku większości instytucji finansowych odbywa się poprzez wzięcie pod uwagę wskaźników PAI jako jednego z obiektywnych kryteriów oceniających wpływ inwestycji na środowisko i społeczeństwo. Przede wszystkim chodzi tu o stosowanie zasady „nie czyń poważnych szkód”.
Jak powinna wyglądać procedura zbierania danych?
Pierwszy termin publikacji raportów zawierających wskaźniki PAI przypada na połowę 2023 roku. Z uwagi na to, iż rozporządzenie SFDR nie nakłada na spółki obowiązku publikowania danych związanych ze zrównoważonym rozwojem, a obowiązek taki nałożony jest na instytucje finansowe, które muszą opublikować te dane, w szczególności wskaźniki PAI dla ich portfeli, mamy sytuację, w której większość tych raportów zawierać będzie spore braki danych. W wytycznych technicznych do rozporządzenia znajduje się zapis mówiący o konieczności opisania „wszelkich starań dołożonych w celu uzyskania informacji bezpośrednio od spółek, w które dokonano inwestycji”.