W poprzednim odcinku „Profesjonalnego inwestora" zaprezentowaliśmy pierwszy istotny składnik sprawozdania finansowego, czyli bilans. Pokazaliśmy, z czego się składa i jakie informacje może z niego wyciągnąć inwestor. Mowa była m.in. o strukturze majątku firmy i źródłach jego finansowania, a także analizie tych zmiennych w czasie. Dziś przechodzimy do kolejnego ważnego elementu sprawozdania – rachunku zysków i strat. Pokazuje on analitykowi, jakie czynniki (przychody i koszty ich uzyskania) wpłynęły na łączny wynik finansowy spółki w danym okresie.
Układ rachunku
W największym skrócie można powiedzieć, że rachunek zysków i strat prezentuje strumień przychodów: ze sprzedaży towarów lub usług oraz z operacji finansowych, i strumień kosztów ich uzyskania. Zestawienie i zsumowanie obu strumieni daje efekt końcowy w postaci wyniki netto (zysku lub straty). Taka konstrukcja umożliwia prześledzenie sposobu, w jaki spółka wypracowała ów wynik. Mamy bowiem wszystkie rodzaje przychodów oraz kosztów odpowiednio pogrupowane, aby dawały czytelny obraz zdarzeń, które zaszły w przedsiębiorstwie w analizowanym okresie.
W jaki graficzny sposób prezentuje się takie zestawienie? Podobnie jak bilans, rachunek zysków i strat również może być prezentowany w formie tabeli dwu- lub jednostronnej. W wariancie pierwszym zazwyczaj po prawej stronie pokazywane są sumy poszczególny przychodów i ewentualne zyski nadzwyczajne, a po lewej koszty uzyskania przychodów i ewentualne straty nadzwyczajne. W wariancie jednostronnym natomiast mamy kolejno wykazywane pod sobą poszczególne przychody i odpowiadające im koszty, a na samym dole otrzymujemy wynik netto. Zdaje się, że w większości sprawozdań spółek giełdowych spotkamy się właśnie z pionowym układem rachunku.
Działalność operacyjna
Rachunek zysków i strat zazwyczaj zaczyna się od wartości podstawowych przychodów operacyjnych. Pochodzą one ze sprzedaży produktów i usług po potrąceniu podatku VAT. Wartość ta jest następnie pomniejszana o koszty związane z ową działalnością operacyjną. Należą do nich m.in. zużycie materiałów i energii czy chociażby pensje dla pracowników związanych z produkcją. Rezultatem tej pierwszej kalkulacji jest wynik sprzedaży brutto.
Otrzymana wartość korygowana jest następnie o koszty, które nie są bezpośrednio związane z główną działalnością firmy, ale są niezbędne do jej prowadzenia. Najczęściej zobaczymy tu w rachunku: koszty ogólnego zarządu (np. pensje dla pracowników administracji, materiały biurowe), a także koszty sprzedaży (związane ze sprzedażą produktów i ponoszone przez firmę, np. rozładunek, transport, likwidacja środków trwałych). W efekcie odjęcia tych obciążeń finansowych otrzymujemy wynik sprzedaży netto.