Myślę, że tak się nie stanie. Banki dają pewność i stabilność, gwarancję bezpieczeństwa pieniędzy. Obecnie oferta banków jest bardzo podobna. Każda instytucja oferuje bankowość elektroniczną i mobilną, karty płatnicze i kredytowe, płatności BLIK-iem, wypłaty z bankomatów itp. Z kolei wspomniane firmy z GAFA skupiają się na oferowaniu dodatkowej wartości do swoich podstawowych produktów.
Klient np. Amazona będzie mógł za zrobione w tym sklepie zakupy zapłacić bezpośrednio za pomocą systemu tej firmy, pomijając pośredników pobierających prowizje, co tworzy wartość dodaną dla sprzedawców obecnych na platformie. Funkcjonuje już usługa finansowania firm sprzedających towary na Amazonie, co dodatkowo wiąże ich z platformą. W niektórych krajach Amazon udziela również pożyczek konsumentom. Oprócz tego firma oferuje wiele innych usług z zakresu finansów, m.in. dodatkowe ubezpieczenia produktów, obsługę kieszonkowego dla dzieci, karty kredytowe i prepaid, które zachęcają użytkowników do aktywności na platformie (np. opcja zwrotu za zakupy).
Może się więc okazać, że za kilka lat takie usługi bankowe realizowane będą nie w systemach bankowości elektronicznej banków, ale w ekosystemach gigantów z obszaru e-commerce. Relacje z klientami, budowane przez banki latami, mogą więc słabnąć, szczególnie w Polsce, gdzie lojalność wobec marki często zależy od oferowanych przez nią benefitów.
W drugim półroczu w praktyce zacznie obowiązywać europejska dyrektywa PSD2, która bardziej otworzy bankowość na podmioty trzecie. Czy to będzie rewolucja?
Nie spodziewam się wielu zmian, zwłaszcza w krótkim terminie. Wolumen płatności w internecie nie wzrośnie skokowo. Nie zwiększy się też nagle skłonność do kupowania w internecie.
Większe prawdopodobieństwo „zamieszania" widzę w przypadku kredytów. Podmioty trzecie, w tym firmy pożyczkowe, będą miały dostęp do historii transakcji klienta z kilku miesięcy, więc lepiej oszacują jego zdolność kredytową. Będą mogły również przesłać wniosek kredytowy do kilku lub kilkunastu banków jednocześnie, co w konsekwencji umożliwi klientowi wybór najbardziej korzystnej oferty.