Kogo dotyczy Dyrektywa NIS i jakie obowiązki z niej wynikają?
Dyrektywa NIS, czyli dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1148 z dnia 6 lipca 2016 r. w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terytorium Unii, to akt prawa europejskiego, który musiał zostać zaimplementowany do porządków prawnych poszczególnych państw członkowskich. W Polsce dokonało się to za pośrednictwem ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (ustawa o cyberbezpieczeństwie).
Dyrektywa NIS nie obejmuje swoim zakresem wszystkich przedsiębiorców. Jej przepisy mają zastosowanie do operatorów usług kluczowych oraz dostawców usług cyfrowych (znaczenie obu tych pojęć zostało określone w ustawie o cyberbezpieczeństwie).
Operatorzy usług kluczowych to podmioty z określonych przez ustawę o cyberbezpieczeństwie strategicznych sektorów gospodarki. O tym, czy dany przedsiębiorca zostanie operatorem usług kluczowych, decyduje decyzja właściwego organu do spraw cyberbezpieczeństwa. Sytuacja jest więc o tyle klarowna, że dany przedsiębiorca nie musi ustalać samodzielnie, czy podlega ustawie o cyberbezpieczeństwie. Czyni to za niego organ administracji.
Inaczej jest w przypadku dostawców usług cyfrowych. Są to podmioty, które świadczą określone usługi cyfrowe wskazane w załączniku do ustawy o cyberbezpieczeństwie. W tym przypadku nie dochodzi do wydania żadnej decyzji administracyjnej. To sam przedsiębiorca musi określić, czy spełnia kryteria kwalifikacyjne. Nie zawsze będzie to łatwe lub oczywiste, zważywszy w szczególności, jak ogólnie są zdefiniowane usługi cyfrowe. W załączniku do ustawy jest mowa o trzech usługach: internetowej platformie handlowej, usłudze przetwarzania w chmurze oraz wyszukiwarce internetowej. W szczególności usługa przetwarzania w chmurze może w praktyce rodzić szereg wątpliwości interpretacyjnych.