Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.10.2021 12:14 Publikacja: 23.10.2021 12:14
To jak wyglądają nasze rodziny, ma pośrednio duży wpływ na gospodarkę. Od relacji między liczbą osób aktywnych zawodowo a tych, którzy przestali już pracować, zależy np. wydolność systemu emerytalnego. Starzenie się społeczeństwa ma też wpływ na rynek pracy. Jednocześnie na znaczeniu zyskują branże oferujące produkty czy usługi (np. opiekuńcze, z zakresu ochrony zdrowia) dla coraz liczniejszej grupy seniorów.
Foto: Shutterstock
Zmiany klimatyczne, nierówności społeczne, brak bezpieczeństwa ekonomicznego oraz zmiany demograficzne zostały uznane za najważniejsze wyzwania dla gospodarki jutra przez międzynarodową grupę ekonomistów, pracującą pod przewodnictwem Jeana Tirole i Oliviera Blancharda. Raport zawierający analizę tych problemów, ale też propozycje reform, został opublikowany w czerwcu tego roku.
Problemy demograficzne dotykają wielu krajów. W Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy, do sierpnia 2021 r., urodziło się 340 tys. dzieci, najmniej od co najmniej 70 lat, czyli od kiedy GUS publikuje porównywalne dane. W lipcu liczba urodzin wyniosła 28 tys. Było to o 5 tys. (15 proc.) mniej niż rok wcześniej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas