Szczegóły mają znaczenie dla funduszy ETF

Przy inwestowaniu pasywnym warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą ostatecznie wpłynąć na stopę zwrotu – mówi Mateusz Mucha, zarządzający BETA ETF.

Publikacja: 30.08.2023 18:51

Gościem Parkiet TV był Mateusz Mucha, zarządzający BETA ETF.

Gościem Parkiet TV był Mateusz Mucha, zarządzający BETA ETF.

Foto: parkiet.tv

Na rynkach światowych mamy całą masę indeksów giełdowych i wciąż powstają nowe. Jaki jest w tym sens? To szansa czy jednak dodatkowa trudność wyboru dla inwestorów?

Zgadzam się, że z perspektywy inwestora indywidualnego dodawanie kolejnych indeksów niekoniecznie dodaje sensownych narzędzi inwestycyjnych. Inżynieria finansowa nie oszczędziła obszaru indeksów. O istotności indeksów giełdowych decydują natomiast pieniądze. Uważam, że inwestorzy indywidualni doskonale wiedzą, jakie są najistotniejsze indeksy, gdzie są największe pieniądze.

Inwestowanie w indeksy to często po prostu inwestowanie w fundusze ETF, które mają odzwierciedlać zachowanie konkretnych indeksów. Czy między takimi funduszami ETF a indeksami można postawić znak równości?

Inwestorzy trochę tak na to patrzą. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. ETF to inwestycyjne urealnienie indeksów. Aspektów do analizy jest jednak kilka. Wystarczy spojrzeć chociażby na indeks S&P 500. ETF-ów, które mają go naśladować, jest sporo, ale robią to one w różny sposób. Część może wypłacać dywidendy, część nie, mogą mieć zabezpieczenie walutowe bądź też nie. Replikacja może być fizyczna lub syntetyczna. Tych czynników jest więc trochę, i to może wpływać na to, jak ETF podąża za indeksem. Szczegóły mają więc znaczenie.

Czytaj więcej

Niepewność rynkową też można dobrze wykorzystać

ETF-y kojarzą się przecież z łatwym i tanim produktem.

To prawda, natomiast faktycznie mnogość wyboru konkretnego funduszu ETF może być problemem.

Jeśli chodzi o kwestie związane z tym, co inwestor może kontrolować, to na pewno są to koszty. Warto więc przeanalizować opłaty za zarządzanie i pozostałe koszty funduszu. Do tego dochodzą koszty związane z prowizją maklerską, spready, koszty podatkowe. Warto je przeanalizować, bo na różnych kontach maklerskich może to różnie wyglądać, a to są te aspekty, nad którymi możemy mieć kontrolę. Zwróciłbym także uwagę na aspekty stricte związane z samym funduszem ETF, czyli chociażby model replikacji. Dochodzi również aspekt dywidend – czy chcemy je otrzymywać, czy też efektywnie podatkowo reinwestować. W przypadku zagranicznych indeksów na stopę zwrotu wpływa także kurs walutowy, co dobrze widać chociażby na przykładzie funduszy ETF na S&P 500 notowanych na warszawskiej giełdzie.

Parkiet

Investors Day
Kruszec na rachunku maklerskim
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Investors Day
Blask złota na warszawskim parkiecie
Investors Day
Warunki rynkowe determinują zyski na rynku CFD
Investors Day
Polscy inwestorzy są coraz bardziej świadomi
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Investors Day
Niepewność rynkową też można dobrze wykorzystać
Investors Day
Jak wykorzystać rynkową niepewność? Investors Day: waluty, indeksy, surowce