W tegorocznych wynikach sprzedaży giełdowych dystrybutorów nie widać oznak osłabienia popytu. W pierwszym półroczu 2023 r. przychody Inter Carsu zwiększyły się rok do roku o prawie 26 proc., notując poziom 8,6 mld zł, a sprzedaż Auto Partnera wzrosła o 32 proc., osiągając prawie 1,8 mld zł. Obie spółki są beneficjentami rosnącego rynku napraw samochodowych i utrzymującego się dużego zapotrzebowania na części na rynku wtórnym. Równocześnie korzystają z efektów rozbudowy sieci dystrybucji i ekspansję zagranicznej. Warto zauważyć, że w przypadku obu dystrybutorów coraz większego znaczenia nabiera sprzedaż zagraniczna, która rośnie zauważalnie szybciej niż przychody na krajowym rynku.
Stabilny popyt
– Perspektywy rozwoju czołowych graczy w branży dystrybucji części samochodowych pozostają pozytywne. Zarówno Auto Partner, jak i Inter Cars niezmiennie sprzyjają długoterminowe trendy jak niższe wolumeny rejestracji nowych aut, co pośrednio zwiększa średni wiek aut. Oczekiwana również poprawa kondycji konsumenta powinna sprzyjać liczbie zaległych napraw – wskazuje Adam Anioł, analityk BM BNP Paribas. Dlatego nie widzi negatywnych sygnałów, by tempo wzrostu dystrybutorów miało istotnie spowolnić. – Wydaje się, że raportowana wysoka dynamika tegorocznej sprzedaży w perspektywie całego roku powinna się utrzymać. W dłuższej perspektywie zapewne stopniowo spadnie, jednak będzie to wynikało w dużej mierze z wysokiej bazy i rosnącego udziału w rynku – obecnie łączny udział obu spółek już przekracza nieco ponad 50 proc. – zwraca uwagę ekspert.
Czytaj więcej
Inter Cars i Auto Partner nie zwalniają tempa, jeśli chodzi o wzrost sprzedaży. Przychody rosną dzięki popytowi na części i wysokiej inflacji. Ich notowania kontynuują rajd, notując kolejne rekordy.
W ocenie Janusza Pięty, analityka BM mBanku, korzystna z punktu widzenia dystrybutorów sytuacja na rynku dystrybucji części nie ulegnie istotnej zmianie w najbliższym czasie, wobec czego dwucyfrowego dynamika wzrostu sprzedaży w obu firmach powinna zostać utrzymana również w drugiej połowie roku. – Rynek dystrybutorów części samochodowych jest względnie defensywny, relatywnie odporny na wahania koniunktury gospodarczej, tak więc hamująca inflacja nie powinna negatywnie oddziaływać na sektor – wyjaśnia.