Duże sieci nie boją się za mocno inflacji

Przynajmniej na razie udaje im się przyciągać wciąż nowych klientów i rosnąć, co wpływa na wzrost konkurencji.

Publikacja: 27.10.2022 21:00

Duże sieci nie boją się za mocno inflacji

Foto: Adobestock

Po trzech kwartałach tego roku sprzedaż Biedronki jest o 23 proc. wyższa (w złotych) niż w tym samym okresie 2021 r. i wynosi 12,7 mld euro – podała firma w sprawozdaniu finansowym. W euro wzrost wynosi 19,7 proc. EBITDA sieci wzrosła o 15,1 proc. (18,3 proc. w złotych). Sieć powiększyła się o 65 placówek (54 netto), a 252 zostały przebudowane.

– Inflacja cen żywności, która pojawiła się już w zeszłym roku, znacznie wzrosła wraz z wojną w Ukrainie, która również przyczyniła się do kryzysu energetycznego. Przy gwałtownych zwyżkach cen żywności i energii, ograniczających zakupy gospodarstw domowych, postanowiliśmy, we wszystkich spółkach grupy, podnosić ceny w sklepach, akceptując obniżenie marż jako procent sprzedaży – mówi Pedro Soares dos Santos, prezes Jeroniomo Martins.

Mimo to klienci od sieci sklepów Biedronka się nie odwracają, podobny wniosek może wyciągnąć management sieci Carrefour, który jest z wyników w Polsce zadowolony.

Francuska sieć marketów miała w trzecim kwartale tego roku wzrost sprzedaży o 18,7 proc., do 555 mln euro, i to bez uwzględnienia nowych lokalizacji. Po trzech kwartałach sprzedaż wynosi ponad 1,6 mld euro, co oznacza wzrost o ponad 13 proc.

– Grupa kontynuuje silny wzrost udziału w rynku we wszystkich swoich kluczowych lokalizacjach geograficznych, począwszy od Francji – wyjaśnia Alexandre Bompard, prezes grupy Carrefour.

Inne firmy wręcz zapowiadają przyspieszenie tempa rozwoju.

– Prowadzimy intensywną ekspansję, nasz cel to wzrost liczby sklepów o 50 proc. do końca 2023 r. Wszystko to oznacza nowe wyzwania, na które jesteśmy przygotowani – mówi Wojciech Łubieński, prezes Aldi w Polsce.

Klienci oczywiście będą przechodzić między różnymi formatami sklepów, kwestia niskiej ceny jest teraz absolutnym priorytetem, nie można liczyć na pełną lojalność, tylko wciąż zabiegać o klientów. To jest nasza odpowiedź na aktualną sytuację – dodaje Łubieński.

Handel i konsumpcja
Akcje CCC tracą ponad 10 proc. po finalnych wynikach roku 2024/25
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel i konsumpcja
Analitycy: pierwszy kwartał bieżącego roku wyhamował CCC i LPP
Handel i konsumpcja
Mateusz Kolański: VRG odzyskała rytm w segmencie odzieżowym
Handel i konsumpcja
Dino rekordowo drogie. Wycena odkleiła się od fundamentów?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Handel i konsumpcja
Techniczny problem eObuwia
Handel i konsumpcja
LPP bliżej ugody z KNF