Maksymalna marża na leki refundowane (hurtowa i apteczna) nie będzie mogła być w dowolny sposób obniżana, co spowoduje, że leki refundowane będą miały tę samą cenę we wszystkich aptekach. To jedna ze zmian w prawie, które mogą wpłynąć na kształt polskiego rynku farmaceutycznego w latach 2009–2011. Rynek ten w tym okresie będzie rósł średnio o 7,4 proc. rocznie – szacują firmy KPMG i PMR.

Same firmy farmaceutyczne, na których opiniach w dużej mierze oparty jest raport o kondycji i perspektywach rozwoju branży, są tylko nieco mniej optymistyczne – ich zdaniem średnioroczna stopa wzrostu dla sektora wyniesie 6 proc.

Raport potwierdza też, że branża farmaceutyczna jako jeden z nielicznych sektorów gospodarki opiera się recesji. Ponad 60 proc. firm dobrze ocenia sytuację na rynku, w dodatku większy optymizm prezentują firmy krajowe niż te z udziałem kapitału zagranicznego. – Tylko jedna trzecia badanych stwierdziła, że w ciągu ubiegłego roku sytuacja ich firm się pogorszyła – mówi Marcin Rudnicki, szef zespołu farmaceutycznego KPMG. – A do końca 2009 r. aż 40 proc. ankietowanych producentów planuje wprowadzić na rynek od trzech do dziesięciu nowych leków.

Ocena obecnej sytuacji na rynku zależy jednak też od segmentu, na którym firmy opierają swoją działalność. – Przedsiębiorstwa skupiające się na segmencie suplementów diety znacznie lepiej oceniły dzisiejszą kondycję sektora niż te koncentrujące się na lekach innowacyjnych – mówi Monika Stefańczyk, główny analityk rynku farmaceutycznego PMR.Jak podkreślają autorzy raportu, w 2009 r. polski rynek farmaceutyczny będzie wart 25 mld zł. Aż 80 proc. ankietowanych firm przewiduje, że najbardziej dynamicznie rozwijającym się kanałem sprzedaży okażą się apteki internetowe.