5,3 mln hl piwa sprzedała Grupa Żywiec w pierwszych sześciu miesiącach tego roku. W tym samym okresie 2012 r. popyt na oferowane przez nią marki sięgnął 5,7 mln hl. Za gorszy wynik odpowiada słabszy popyt na rynku krajowym. Żywcowi udało się natomiast poprawić wyniki eksportowe. W pierwszej połowie 2013 r. sprzedał za granicę o 12 proc. więcej piwa niż w tym samym czasie rok wcześniej. Do jego zagranicznych rynków zbytu dołączyły Korea Południowa, Tajwan, Szanghaj, Irak i Chiny.
Kryzys nie sprzyja
W ślad za mniejszą sprzedażą w Polsce o 3,6 proc. spadły skonsolidowane przychody grupy. Porównywalny do ubiegłorocznego był jej zysk operacyjny. Natomiast o ok. 8 proc., do prawie 73,9 mln zł, wzrósł zysk netto.
– Biorąc pod uwagę trudną sytuację rynkową i makroekonomiczną, a także niekorzystną pogodę w pierwszym kwartale tego roku, wyniki finansowe grupy Żywiec w pierwszej połowie 2013 r. są satysfakcjonujące – komentuje Xavier Belison, prezes Żywca. – Dobrze sobie radzą nasze kluczowe marki: Żywiec, Warka i Tatra, które zwiększyły udział w rynku. Rosnącą popularnością cieszą się też nasze piwa specjalne, m.in. pszeniczny Paulaner i Warka Radler, dostępna w smakach cytrynowym i jabłkowym. Jest ona najlepiej sprzedającą się marką w tym segmencie rynku w Polsce – dodaje.
Zarząd nie podaje, jakich wyników spodziewa się w kolejnych miesiącach tego roku. Firma zdradza jedynie, że w lipcu sprzedaż jej piw była dobra. Wzrosty, tak jak w pierwszej połowie 2013 r., zanotowały wówczas marki Żywiec, Warka Tatra, Warka Radler Jabłko, Guinness i Paulaner.
Trudny rok dla browarów
Xavier Belison zapowiada, że w drugiej połowie roku firma będzie się nadal koncentrować m.in. na wzmacnianiu kluczowych marek i poprawie efektywności w firmie.