Inwestor strategiczny nabył pakiet większościowy wytwórcy produktów kosmetyczno-higienicznych w połowie marca 2017 r. za symboliczne 1 euro.
Sprzedawcą był Central European Cotton Holdings z portfela funduszu Enterprise Investors.
– Krok po kroku wypełniamy cele operacyjne, jakie postawiliśmy sobie do realizacji w pierwszych miesiącach naszej obecności w spółce. Przede wszystkim wprowadziliśmy linię Arvell na właściwe tory: wykorzystanie mocy jest obecnie bliskie pełnemu (około 90 proc.) w porównaniu ze średnio około 30-proc. w 2016 r., a materiał używany jest do wytwarzania odpowiednich wyrobów gotowych. To bardzo duża zmiana, która pozytywnie wpłynie na osiągane marże – twierdzi Maralbek Gabtsattarow, członek rady nadzorczej Harper Hygienics i członek zarządu iCotton. Harper podpisał niedawno kontrakty handlowe z dwoma dystrybutorami w Rosji. – Obserwując zainteresowanie naszym materiałem, bierzemy także pod uwagę współpracę b2b z jednym z producentów spoza Europy. Sytuacja finansowa Harpera jest stabilna – ocenia Gabtsattarow.
Na nowe maszyny oraz usprawnienia w produkcji i pakowaniu Harper przeznaczy w latach 2017–2019 około 5,5 mln euro. W III kwartale oczekiwana jest dostawa nowej linii konwertującej, dzięki czemu już pod koniec roku firma będzie mogła przerabiać w zakładzie w Mińsku Mazowieckim całość produkcji Arvella na wyroby gotowe, co będzie miało pozytywny wpływ na osiągane marże. Średnioterminowe cele inwestora strategicznego dla Harpera to zwiększenie sprzedaży o około 30 proc. oraz EBITDA o 2,5 razy w porównaniu z 2016 r.
Zaangażowanie w Harpera zmniejszyło PKO OFE, sprzedając w poniedziałek ponad 3,84 mln akcji spośród posiadanych blisko 6,06 mln sztuk. W związku z tym jego udział w kapitale spadł do 3,48 proc. paan