– Firmy z Grupy Pamapol biorą udział w przetargach KOWR od ponad dziesięciu lat. Choć nie podajemy informacji na temat zyskowności poszczególnych umów handlowych, to z danych historycznych wynika, że zyskowność takich kontraktów jest stosunkowo niska – stwierdził wiceprezes Pamapolu Krzysztof Półgrabia. – Okres pandemii z przełomu I i II kw. 2020 roku to zdecydowanie negatywny wpływ na niektóre operacje z łańcucha dostaw. Jako znaczny problem mogę podać na przykład brak puszek do produkcji konserw warzywnych, co przełożyło się negatywnie na wyniki spółki WZPOW Kwidzyn w tym okresie – dodał wiceprezes.

Podczas pandemii klienci zmienili sposób robienia zakupów? – Na pewno uwidocznił się mechanizm zakupów „na zapas" dla produktów o długim terminie przydatności do spożycia. Wynikał przede wszystkim z obawy o dostępność produktów, zamknięcia sklepów. Dotyczył kategorii dań gotowych i konserw mięsnych w słoju. Natomiast czy posiadanie w domu pewnej ilości jedzenia „na zapas" będzie nowym trendem, ocenimy z perspektywy czasu. Wraz z wybuchem pandemii było to raczej działanie impulsowe – tłumaczył „Parkietowi" Półgrabia.

W czerwcu zeszłego roku spółka zależna Mitmar otrzymała 5,8 mln zł od NCBiR na dofinansowanie projektu nowatorskiej technologii zagospodarowania korpusu drobiowego. Jakie są losy projektu? – Projekt jest realizowany zgodnie z założeniami, a obecnie trwają prace mające na celu zabezpieczenie patentowe. Wszystkie założenia przyjęte na wstępie prac znalazły potwierdzenie na kolejnych etapach realizacji projektu – podsumował wiceprezes.

W połowie stycznia Pamapol wprowadził markę dań azjatyckich Goong, poprzez którą firma wchodzi w nowe kategorie produktów, m.in. przypraw, sosów czy dodatków do potraw. Spółka myśli również nad wprowadzeniem produktów wegańskich, co ma być sposobem na do­tarcie do nowoczesnych klientów. GSU